UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Рейк'явіку 43 країни підписали угоду про реєстрацію збитків від агресії Росії. Що це означає?

У документа є позначка, яка підкреслює, що цей механізм ще повинні узгодити. 

На саміті Ради Європи, який протягом останніх двох днів триває у Рейк'явіку, 43 держави підписали декларацію про створення реєстру збитків, завданих агресією Росії проти України. Про це на своєму Telegram-каналі написав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, подякувавши всім країнам-учасницям, які "підтримали це знакове рішення". 

"Реєстр є важливим етапом на шляху до справедливості та відшкодування Україні та українцям збитків, які Росія завдала своєю жорстокою війною. Тепер необхідно забезпечити безпосередньо роботу реєстру, аби постраждалі від російської агресії могли подавати заяви", - зауважив Шмигаль. 

Мета України, продовжив він, - створити комплексний механізм компенсації, який призведе до виплати Росією повного відшкодування відповідно до міжнародного права. У тому числі й за рахунок активів країни-агресора по всьому світу. 

"Європейська правда" зазначає, що ця угода підписана як договір Ради Європи, проте її підписантами можуть стати й держави, які не є членами організації. Також не всі країни, які є в РЄ, повинні її підписувати. Приміром, серед тих, хто підтримав реєстр збитків, усі держави G7, включно з США, Канадою та Японією. Також відомо, що сім членів Ради Європи вирішили не долучатися до цієї "антиросійської" домовленості.

Читайте також: До кінця року будемо мати реальні рішення щодо відшкодування збитків через напад РФ – Зеленський

"Договір передбачає створення бази даних для фіксації доказів втрат або збитків, завданих державі Україна, фізичним та юридичним особам через протиправні дії РФ, починаючи з 24 лютого 2022 року, - повідомляє ЄП. -  Також у цю базу даних будуть вносити фінансові претензії постраждалих до РФ. Передбачається, що узгоджені та підтверджені претензії будуть реалізовані пізніше, коли міжнародна спільнота визначить механізм компенсації та джерела його наповнення". 

В офіційно підписаних в Рейк’явіку документах є посилання на цей майбутній механізм з позначенням того, що його ще мають узгодити, зазначає також ЗМІ.