UA / RU
Підтримати ZN.ua

У майже оточеному Бахмуті українські військові відтісняють російських окупантів: репортаж The New York Times

Українські десантно-штурмові бригади минулими вихідними пішли в атаку.

Після місяців жорстокої боротьби останніми днями здавалося, що бій за Бахмут досягає кульмінації, пише The New York Times. Російські війська наблизилися до оточення міста, а деякі українські підрозділи вийшли звідти. Та у вихідні сотні українських військових пішли у контрнаступ, атакуючи з землі та обстрілюючи позиції росіян артилерією з навколишніх пагорбів.

Українське командування визнало, що їхні сили в Бахмуті стикаються з ризиком оточення, та здавати Бахмут ще не готові. До того ж ЗСУ відбили російські війська від останньої головної магістралі, яка веде до міста. Це зберегло як лінію постачання, так і шлях виходу для українських військових, якщо буде рішення відступити.

«Я впевнений, що Бахмут витримає», – сказав полковник Євген Межевікін, командир зведеної тактичної групи, яка веде бойові дії в Бахмуті. «У нас достатньо сил, щоб відкинути ворога від цього міста, але це залежить від завдань командування».

Читайте також: У ЗСУ прокоментували підрив двох мостів у районі Бахмута

Бої за Бахмут - це переважно артилерійська війна

Росія кинула десятки тисяч щойно мобілізованих військ у величезний наземний штурм, щоб взяти місто простою силою вогню та живої сили. Україна, використовуючи всі напрацьовані за рік війни тактики, намагається втримати позиції та завдати найбільшої шкоди ворогу. Часто наші воїни воюють від хати до хати в районах розбитих будинків і низькорослих дерев. Та останніми тижнями українські війська поступово втрачають позиції, поступаючись околицями та передмістям. Серед причин – нестача боєприпасів та погодні умови (мороз, дощі, розмита дорога, туман).

«Ми відбиваємо від 15 до 20 атак, а випускаємо від 80 до 120 снарядів на день. За півтора місяця ми випустили понад 5 тисяч снарядів», – розповідає Владислав, командир самохідно-артилерійської батареї, яка дислокується за 6-9 км від околиць Бахмута.

Але артилерійські боєприпаси закінчуються – ця проблема, за словами старшого командування, допомагає пояснити їх постійну втрату землі. Підрозділам довелося навчитися розумно поводитися зі своїми боєприпасами, – сказав командир бойового підрозділу десантно-штурмового батальйону «Айдар» майор Олександр Панцирний. «Це постійне планування, розрахунок витрати боєприпасів».

ЗСУ мають «гідного противника» у Бахмуті

Українські військові зазначають, що ПВК «Вагнер» є гідним супротивником, оскільки вони спритніші та заповзятіші від регулярної російської армії. 

«Противник посилав в атаку по 20 хлопців по шість-сім разів на день», – розповів командир роти батальйону «Айдар» Олександр, який брав участь у штурмі села Кодема на південь від Бахмута. «Уявіть собі: приходить двадцять хлопців, ми їх вбиваємо. Через п'ять хвилин приходить ще 20 хлопців, ми їх вбиваємо. За годину ще 20. Їм байдуже до чоловіків».

Тоді через три тижні росіяни здивували батальйони фланговим рухом, прорвавши слабший підрозділ збоку. «Айдар» змушений був відступити.

Командир іншого батальйону «Дніпро-1» з позивним «Дюк», сказав, що «Вагнер» використовував непідготовлених полонених на першій лінії атаки. А потім, через годину-дві, коли українські війська втомлювалися, відправив у бій спецзагін, атакуючи з флангів: «Це була дуже хороша тактика».

Читайте також: Масового відведення ЗСУ із Бахмута немає — Череватий

Росія атакує з останніх сил

Україна змогла використати Бахмут як поле вбивств, щоб знищити величезну кількість мобілізованих російських солдатів, які були введені на поле бою наприкінці минулого року. Навіть війська «Вагнера» були виснажені з літа.

«Ми зламали їм хребет; ми вбили весь їхній військовий склад. Здається, залишилося лише кілька професійних військових, щоб направляти тисячі засуджених», – сказав майор Панцирний. 

З усім тим, російські війська просувалися вперед завдяки своїй більшій чисельності, підкріпленій десятками тисяч новобранців і грубою силою. Іноді вони зносять цілі житлові квартали, щоб перемогти одного снайпера, по одному підрозділу солдатів.

Втрати українців наразі не розголошуються. Та командир «Дніпро-1» заявив, що в лютому його батальйон повернувся з Бахмута з 50% пораненими. Інший військовий, механік Ярослав, заявив виданню: «Ви повинні знати правду. Вони вбивають нас».

Та битва за місто триває і вона стала визначальним моментом війни як для російської, так і для української армії. «Це марафонське змагання, щоб побачити, яка армія здолає іншу», - пише NYT.

Тим часом австрійський генерал Бруно Гофбауер вважає, що ЗСУ зможуть втримати Бахмут в найближчі тижні. Він також спрогнозував, що якщо захисники все ж вийдуть з міста - не факт, що в регіоні почнеться повномасштабний наступ сил ворога.