Союзники України побоюються, що військова підтримка боротьби Києва з російською агресією наближається до піку, а європейські високопосадовці все більше занепокоєні надходженням допомоги наступного року, коли США вступають у президентські перегони. Про це пише Financial Times.
Вашингтон був головним джерелом озброєнь для України, і американські чиновники заявляють, що попередньо затверджених коштів вистачить для підтримки Києва ще приблизно на п'ять місяців, включаючи вирішальний контрнаступ України, запланований на найближчі тижні.
Але європейські союзники все більше сумніваються в тому, що США зможуть досягти рівня пакету допомоги на 48 млрд доларів, ухваленого в 2022 році, особливо з огляду на те, що це питання потребує голосування в Конгресі цієї осені на тлі жорстких міжпартійних дебатів щодо війни.
«Ніхто не знає», - сказав європейський чиновник, один з 10 високопосадовців країн-союзників України, який розмовляв із Financial Times про наступну фазу війни.
«Ми не можемо підтримувати той самий рівень допомоги вічно», - додав високопосадовець, стверджуючи, що нинішній рівень підтримки може бути збережений протягом року або, можливо, двох, але не більше.
Президент США Джо Байден, який назвав війну проти України стратегічною поразкою Росії, не показав жодних ознак того, що має намір зменшити підтримку Києва. Але він готується до передвиборчої кампанії на тлі конкуренції зі своїм попередником Дональдом Трампом, який критикує допомогу Україні.
У п'ятницю, 19 травня, Байден зустрінеться з лідерами країн G7 у Японії, на триденному саміті, де однією з ключових цілей буде підтвердження підтримки України з боку Заходу.
За словами представника Білого дому, Байден дуже чітко заявив, що підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно.
«Ми й надалі бачимо сильну єдність у підтримці України з боку наших союзників... Ми очікуємо побачити цю єдність повною мірою на саміті G7», - додав представник адміністрації США.
Минулого тижня Трамп відмовився сказати, чи хоче він, щоб Україна перемогла. Він заявив, що міг би організувати переговори глави Кремля Володимира Путіна і президента України Володимира Зеленського для швидкого завершення війни.
«Слова Дональда Трампа мають великий вплив на те, наскільки складним буде це питання в Конгресі. Його позиція щодо фінансування України матиме велике значення, якщо нам потрібно буде повторно підтвердити підтримку», - сказав сенатор-демократ Кріс Мерфі, член комітету у закордонних справах.
Деякі союзники, які регулярно контактують із США щодо України, кажуть, що Вашингтон вважає наступні п'ять місяців вирішальними для війни і останнім реальним шансом для Києва змінити ситуацію на місці.
Оскільки опитування показують, що підтримка України з боку США слабшає, деякі європейські союзники кажуть, що адміністрація Байдена змушена демонструвати, що десятки мільярдів доларів допомоги суттєво вплинули на хід бойових дій на сході України.
«Для Америки важливо продавати цю війну як успішну, також і для внутрішніх цілей, аби довести, що всі ці пакети допомоги були успішними з точки зору українського прогресу», - зазначив інший європейський чиновник.
Деякі офіційні особи вказали на Генеральну Асамблею ООН та саміт лідерів G20, заплановані на початок вересня, як на дві важливі дипломатичні події, де обидві сторони опиняться під сильним тиском, щоб сісти за стіл переговорів.
«Якщо прийде вересень, а Україна не досягне значних успіхів, то міжнародний тиск на [Захід], щоб змусити сторони сісти за стіл переговорів, буде величезним», - сказав один із чиновників на умовах анонімності, додавши, що те ж саме стосується і Росії, якщо внаслідок українського контрнаступу її сили будуть розгромлені.
Але західні чиновники також сподіваються, що контрнаступ України, посилений безпрецедентним постачанням озброєнь зразків НАТО, принесе значні успіхи, які можуть змусити Путіна піти на мирні переговори в тій чи іншій формі.
Деякі чиновники адміністрації Байдена бачать у цьому можливість для Києва розпочати переговори.
«Послання [Києву] полягає в тому, що це найкраще, що ви можете отримати. У бюджеті США більше немає гнучкості, щоб продовжувати виписувати чеки, а європейські заводи з виробництва зброї працюють на повну потужність», - сказав інший європейський чиновник, маючи на увазі рівень західної військової підтримки.
Представники адміністрації Байдена кажуть, що США продемонстрували широку двопартійну підтримку України і майбутня допомога не має викликати сумнівів. Вони вказали на нещодавні коментарі лідера республіканської більшості в Палаті представників Кевіна Маккарті, який заявив, що підтримує допомогу Україні і продовжуватиме це робити. Однак раніше він казав, що «порожніх чеків» для Києва не буде.
Німеччина, Франція та Велика Британія зробили значні внески в підтримку України цього тижня під час несподіваних візитів Зеленського. Але США відіграють важливу роль у визначенні масштабу і темпів надання допомоги.
Дипломати почали вивчати, як політичний календар у США може вплинути на терміни прийняття рішень щодо України, особливо з огляду на те, що влітку 2024 року, за кілька місяців до президентських виборів, Вашингтон прийматиме саміт НАТО.
За оцінками американських військових, Україна навряд чи зможе реалізувати всі свої політичні цілі на полі бою цього року, навіть якщо досягне успіхів під час контрнаступу. Українські та європейські чиновники також визнають цю точку зору в приватних розмовах.
«Ми всі можемо погодитися, що наступного року ми хотіли б бути десь в іншому місці, ближче до миру, ближче до відновлення української стабільності і суверенітету», - сказав один високопоставлений європейський чиновник.
Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден продовжує зберігати перевагу над потенційними суперниками-республіканцями Дональдом Трампом і Роном ДеСантісом з наближенням президентських виборів у Штатах у 2024 році, згідно з новим опитуванням Reuters/Ipsos.
Але, як кажуть аналітики, на Байдена чекають потенційні виклики.
В американській Республіканській партії нині домінують традиційні консерватори, які бачать у Росії свого давнього ворога, але два провідних кандидати від цієї партії хворіють на путінізм. Якщо Дональд Трамп виявиться підім'ятим численними судовими розглядами, на авансцену вийде губернатор Флориди Рон ДеСантіс. На сьогодні він найсильніший потенційний противник колишнього президента, але відрізняється від нього мало чим. Докладніше про погляди можливого кандидата у президенти США на виборах 2024 року — у статті Анни Бродські-Кроткіної «Не тільки Трамп: хто ще у США хворий на путінізм».