UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Foreign Affairs назвали умову, за якої Путін може погодитися на переговори

Щоб почалися серйозні переговори, Путін має спочатку повірити, що США не залишать Україну.

Дональд Трамп пообіцяв, що в разі його обрання він закінчить війну в Україні за один день. Переобрання Трампа також дає президенту України Володимиру Зеленському більшу свободу для участі в переговорах: він може стверджувати, що у нього немає вибору. Наприкінці листопада в інтерв'ю Sky News він припустив, що справді готовий до переговорів.

Однак умови на місцях не сприяють укладенню угоди. Війни зазвичай закінчуються двома способами: або одна сторона перемагає, або війна заходить у глухий кут. В Україні жодна зі сторін, схоже, не близька до перемоги, але війна ще не зайшла в глухий кут, вважає Майкл Макфол, професор політології та старший науковий співробітник Інституту Гувера.

Макфол зазначає, що якщо Путін відчує, що Трамп і його нова команда намагаються умиротворити Кремль, він стане лише агресивнішим. 

Читайте також: Зеленський: Україна не має військової сили для відвоювання усієї захопленої території

На думку автора, уроки переговорів США з талібами під час першого терміну Трампа мають стати основою для роздумів обраного президента щодо взаємин із Путіним. Талібан і адміністрація Трампа уклали угоду, яка була вкрай вигідна бойовому угрупуванню, але яку адміністрація Байдена все ж таки виконала.

Умови угоди включали припинення вогню, терміни виведення американських військ і обіцянку майбутнього політичного врегулювання між афганським урядом і Талібаном. Таліби, однак, не стали виконувати угоду; замість цього вони використовували мирний план як проміжну станцію на шляху до повної перемоги.

"Поступки талібам не привели до миру. Умиротворення Путіна теж не приведе", — додає Макфол.

Читайте також: Капітуляції України не буде. Думаю, Трамп це розуміє — Зеленський

Замість того, щоб просто дати Путіну все, що він хоче, Трамп повинен розробити більш складний план, заохочуючи Україну номінально віддати частину території Росії в обмін на безпеку, яка прийде зі вступом до НАТО. Лише такий компроміс призведе до стійкого миру, вважає професор.

Для досягнення мирної угоди Трамп має спочатку прискорити доставку військової допомоги Україні, яку вже було схвалено, а потім заявити про намір надати більше зброї, щоб зупинити нинішній наступ Росії на Донбасі.

Путін почне серйозні переговори тільки тоді, коли у російських збройних сил більше не буде можливості захоплювати нові українські території, або, що ще краще, хоча й менш імовірно, коли російські солдати почнуть втрачати позиції. 

Читайте також: Трамп: Пріоритет — завершення війни в Україні. Сирійці самі подбають про себе

Макфол зазначає, що після того, як він переконає Путіна сісти за стіл переговорів, Трамп повинен також переконати Зеленського припинити бойові дії. Це буде значним викликом, оскільки це вимагатиме від українського президента відмовитися від прагнення звільнити всі українські території, окуповані російськими солдатами.

Нагадаємо, що новообраний президент США Дональд Трамп після зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським у Парижі заявив, що Росії та Україні необхідно негайно припинити вогонь та почати переговори. Він зазначив, що Китай може допомогти в цьому.