UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина, Болгарія та Румунія підписали угоду про боротьбу з мінами в Чорному морі

Союзники по НАТО кілька місяців обговорювали цю ініціативу. 

Туреччина, Румунія і Болгарія в четвер, 11 січня, підписали угоду про спільний план боротьби з мінною небезпекою в Чорному морі після багатомісячних переговорів про цю ініціативу, повідомляє Reuters.

Міністр оборони Туреччини Ясар Гюлер, його румунський колега Анджел Тілвар і заступник міністра оборони Болгарії Атанас Запрянов підписали в Стамбулі меморандум про взаєморозуміння щодо формування тристоронньої ініціативи з очищення моря від вибухонебезпечних предметів.

Читайте також: Туреччина не пропустить у Чорне море мінно-пошукові кораблі від Британії для України

"З початком війни (РФ проти України) виникла загроза дрейфуючих мін у Чорному морі. Щоб боротися з нею ми домовилися створити робочу групу для заходів з протидії мінам у Чорному морі", - сказав Гюлер.

За словами представника Міністерства оборони Туреччини, до ініціативи буде залучено по три мінно-пошукові кораблі від кожної країни і одне судно управління.

Командувачі ВМС трьох країн НАТО сформують комітет для управління операцією, сказав Гюлер, додавши, що після закінчення війни до ініціативи можуть приєднатися й інші держави.

Гюлер заявив, що Анкара розглядає потенційний внесок у цю ініціативу нечорноморських союзників по НАТО як "цінний", але буде відкрита лише для кораблів "трьох прибережних країн-союзників".

Міністри оборони трьох чорноморських країн обговорювали план розмінування на засіданні НАТО в Брюсселі в жовтні минулого року і в Анкарі в листопаді, працюючи над цією ініціативою.

Анкара, яка підтримує зв'язки як з Києвом, так і з Москвою, також працює з ООН, Україною і Росією над відродженням Чорноморської зернової ініціативи, з якої Москва вийшла минулого року, хоча публічних ознак прогресу в цих переговорах не було.

Читайте також: У ВМС розповіли, чому РФ під час ракетних атак не задіяла кораблі в Чорному морі

Міни в Чорному морі становлять загрозу для експортних маршрутів через Чорне море після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, і минулого року на них підірвалися кілька комерційних суден.