Затягування створення ремонтного центру для українських танків Leopard у Польщі стала причиною гальмування угоди між Берліном та Варшавою про продовження розміщення трьох німецьких підрозділів протиповітряної оборони на польській території.
«Час має вирішальне значення... Ми вважаємо, що переговори [про центр технічного обслуговування] мають, якщо це можливо, завершитися протягом наступних десяти днів, щоб ми знали, в якому напрямку планувати», – заявив третього липня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус, передає Reuters.
У переговорах про центр технічного обслуговування беруть участь німецькі та польські компанії, а також уряди обох країн, і основні проблеми вбачаються на стороні приватних компаній.
Інформація про переговори щодо танкового центру з'явимлася у травні. Зауваження Пісторіуса про необхідність побачити, в якому напрямку планувати, було сприйнято як завуальовану погрозу обрати для центру технічного обслуговування танків місце за межами Польщі.
Разом з трьома підрозділами протиповітряної оборони Patriot близько 300 німецьких солдатів з лютого базуються в Замості, приблизно за 50 кілометрах від українського кордону, для захисту південного міста і його важливого залізничного сполучення з Україною.
У публічній заяві після переговорів у понеділок Пісторіус не відповів на прохання міністра оборони Польщі Маріуша Блащака продовжити перебування німецьких Patriot до кінця року. Відносини між Берліном і керівною у Варшаві партією «Право і справедливість» (PiS) є напруженими, обидві сторони мають розбіжності з цілої низки питань – від поставок зброї Києву до міграційної угоди з ЄС, яку Польща відкинула.
Нагадаємо, що німецьке видання Spiegel, посилаючись на слова інсайдерів з військової промисловості, заявило, що німецько-польський танковий проект з травня не рушив з місця, оскільки Берлін та Варшава «невпинно сперечаються про деталі структури спільного підприємства». Ремонтний центр має забезпечувати швидкий ремонт танків Leopard, що повертатимуться з фронту пошкодженими чи зношеними у боях.
Раніше Пісторіус зробив заяву, що НАТО не зможе дати відповідь на питання про вступ України до Альянсу, поки триває російсько-українська війна. На його думку, умови вступу будуть визначені лише після її завершення.