UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Economist: Як швидко Росія зможе відбудувати свій арсенал танків?

Чим довше триває війна, тим меншими і якісно гіршими будуть запаси танків у Москви, втім, це не виключно російська проблема.

Під час Другої світової війни армія Німеччини знищувала радянські танки надзвичайними темпами. Але попри те, що Червона армія втратила 80 тисяч танків, промислова сила СРСР дозволила закінчити війну з більшою кількістю машин, ніж було на початку конфлікту.

Сьогодні танки більш складні і дорогі, а тому їх розгортають у значно менших кількостях. Однак, у війні проти України Росія, як і СРСР колись, втратила дуже велику кількість танків. Київ стверджує, що знищив 3250 таких бойових машин ворога. Блог Oryx, який веде розвідку на основі відкритих джерел, задокументував 1700 російських втрат. Міжнародний інститут стратегічних досліджень каже, що приблизно половина довоєнних запасів Т-72, які були у Росії, а це приблизно 2 тисячі танків, були знищені, - пише The Economist.

Читайте також: Біля посольства РФ у Ризі поставили російський підбитий танк

Російські танки не змогли дати перевагу над Україною. А російській армії буде важко провести новий великий наступ без серйозної підтримки броні. Україна отримає танки від західних союзників. І ці машини вона, вірогідно, використає під час весняного контрнаступу. Росії потрібно зміцнити власний танковий парк, якщо вона сподівається утримати окуповані нею території. Чи здатна вона замінити втрачені танки?

В 1940-х роках радянські заводи випускали понад тисячу танків щомісяця. Підприємствам, які займалися виробництвом тракторів і двигунів для локомотивів, наказали перейти на виробництво бойових машин. Сьогодні наростити виробництво не так просто. Електроніка в сучасних танках, а це системи нічного бачення, системи наведення і інший функціонал, дуже складна. Це сповільнює виробництво, а ще означає, що багато заводів, призначених для іншого виробництва, не можна просто перепрофілювати. У Росії є лише один танковий завод - «УралВагонЗавод». Це великий комплекс, збудований в 1930-х роках. Але фінансова безгосподарність і великі борги уповільнили його модернізацію. Працівники жартують, що вони збирають танки вручну. «Новая Газета» повідомляє, що завод випускає 20 машин на місяць. Західні чиновники сказали The Economist, що загалом потреби Збройних сил РФ в танках перевершують виробництво в 10 разів.

Намагаючись задовольнити потребу, Росія збільшила темпи відновлення старих танків, яких в неї ще тисячі одиниць на складах. В Україні сучасні російські машини на зразок Т-90 тепер ведуть бій поруч з Т-72Б3, збудовані кілька десятиліть тому.

Читайте також: Forbes: Танкістам України на танках Leopard 1 доведеться вчитися мислити, як снайпери

Однак, ці машини отримали новіші гармати, реактивну броню і цифрові системи зв’язку. Навіть з такими удосконаленнями старі танки поступаються новим моделям. І в них менші шанси вижити під ударом українських сил. Втім, вони все одно корисні. «УралВагонЗавод» відновлює приблизно 8 танків щомісяця. А три інші ремонтні заводи - приблизно 17, про що свідчать повідомлення в російських ЗМІ. У наступні кілька місяців почнуть працювати ще два ремонтні заводи.

Це означає, що хоч Росія здатна будувати лише 20 нових танків щомісяця, вона скоро зможе відновлювати приблизно 90 старих машин за такий же період. Втім, це все одно не дозволить поповнити втрату приблизно 150 танків кожного місяця, вважають аналітики Oryx. Крім того, виробництво може підірвати дефіцит запчастин. Напівпровідників, комп’ютерних чіпів, які використовуються в системах керування сучасними танками, особливо не вистачає. Єврокомісія стверджує, що Росія використовує у військовій техніці чіпи з імпортних посудомийних машин і холодильників.

Деякі нещодавно відремонтовані танки в Україні містять купу різного обладнання від різних моделей. І їм бракує високотехнологічних систем, таких як сенсори швидкості вітру, яка дозволяє точно вести вогонь. Тож це проблема не лише Росії. В України і її союзників теж немає можливості виробляти танки швидко.

Читайте також: Україна зараз потребує танків Leopard, а не Abrams – Білий дім

Єдиний український бронетанковий завод поблизу Харкова був знищений на початку війни. США, які пообіцяли відправити 31 M1A2 Abrams Україні, теж має один завод, здатний щомісяця випускати 15 танків. Виробництво в інших країнах Заходу так само повільне, що змушує шукати старі танки для постачання. Але загалом армія, яка атакує, використовує більше танків ніж та, яка обороняється. Оскільки конфлікт затягнувся, Росія, швидше за все, зіштовхнеться з тим, що її танковий парк буде погіршуватися в кількості і якості. Цього разу виробництво не врятує.