UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суровікін знав про плани Прігожина влаштувати заколот — NYT

Ватажок вагнерівців, ймовірно, вважав, що має підтримку в російських збройних силах.

Колишній командувач військами РФ в Україні генерал Сєргєй Суровікін, ймовірно, заздалегідь знав про плани ватажка вагнерівців Євгєнія Прігожина влаштувати заколот проти російського військового керівництва. Про це повідомляє NYT, посилаючись на слова американських чиновників, які ознайомилися з даними розвідки США. 

Це викликало запитання про те, яку підтримку Прігожин мав у вищих ешелонах влади РФ. Наразі США намагаються з'ясувати, чи допомагав Суровікін Прігожину розробляти плани заколоту. 

За словами аналітиків, Суровікін є впливовим воєначальником в РФ, який допоміг зміцнити оборону на всіх лініях фронту після контрнаступу України минулого року. У січні на посаді командувача силами РФ в Україні його замінив Валєрій Гєрасімов, але  Суровікін зберіг вплив на управління військовими операціями і залишається популярним серед російських солдатів. 

За словами американських чиновників, є ознаки того, що інші російські генерали також могли підтримати спробу Прігожина змінити керівництво Міноборони силою. Нинішні і колишні американські посадовці вважають, що Прігожин не розпочав би повстання, якби не був впевнений, що інші  представники керівництва РФ прийдуть йому на допомогу.

Якщо Суровікін був причетний до подій у РФ минулих вихідних, це стало б останньою ознакою міжусобиці, яка характеризує російське військове керівництво з початку повномасштабної війни РФ проти України, і може свідчити про ширший розкол між прихильниками Прігожина і двома ключовими військовими радниками глави Кремля Владіміра Путіна: міністром оборони Сєргєєм Шойгу та  начальником Генерального штабу РФ Валєрієм Герасимовим.

За словами джерел видання, Путін має вирішити, чи вважає він, що генерал Суровікін допомагав Прігожину, а також підготувати свою реакцію на це.

Читайте також: «Прігожин занадто швидко здався» — Дмитро Кулеба про  невдалий заколот в Росії

У вівторок, 27 червня, з Прігожина і членів його загону кримінальні звинувачення у "збройному заколоті" зняли. Але якщо Путін знайде докази того, що Суровікін безпосередньо допомагав Прігожину, у нього не буде іншого вибору, окрім як відсторонити його від командування, кажуть чиновники і аналітики.

Деякі колишні чиновники США вважають, що Путін може вирішити залишити Суровікіна, якщо дійде висновку, що той знав про плани Прігожина, але не допоміг йому. Наразі, за словами аналітиків, глава Кремля, схоже, має намір покласти відповідальність за заколот виключно на Прігожина.

"Путін неохоче змінює людей. Але якщо спецслужби покладуть на стіл Путіну досьє, і в деяких із них буде фігурувати Суровікін, це може змінитися”, - сказав старший науковий співробітник Центру Карнегі Олександр Баунов. 

Високопоставлені американські чиновники припускають, що союз між Суровікіним і Прігожиним може пояснити, чому ватажок вагнерівців досі живий, незважаючи на те, що захопив важливий російський військовий центр і віддав наказ про збройний марш на Москву.

Американські посадовці та інші особи говорили про чутливі розвідувальні дані на умовах анонімності. Вони підкреслили, що багато з того, що відомо Сполученим Штатам і їхнім союзникам, є попередньою інформацією. Американські чиновники уникають публічного обговорення заколоту, побоюючись підживлювати наратив Путіна про те, що заворушення були зрежисовані Заходом.

Проте чиновники США зацікавлені в оприлюдненні інформації, яка підриває авторитет Суровікіна, якого вони вважають більш компетентним і безжальнішим, ніж інших членів командування. Його усунення, безсумнівно, піде на користь Україні.

“Офіційно” Суровікін виступив проти повстання. У відео він закликав російські війська в Україні залишатися на своїх позиціях і не приєднуватися до заколоту.

Але один колишній чиновник США назвав це повідомлення схожим на "відео із захопленням заручників". На його думку, мова тіла Суровікіна свідчила про те, що йому було незручно засуджувати колишнього союзника, який підтримував його погляди на російське військове керівництво. 

Читайте також: Чому короткочасний заколот Прігожина зазнав поразки – аналіз CNN

Були й інші ознаки “розділеної” лояльності у вищих ешелонах влади. Російський генерал-лейтенант Владімір Алєксєєв записав власне відеозвернення, назвавши будь-які дії проти РФ "ударом у спину країні і президенту". Але через кілька годин він з'явився на іншому відео, розмовляючи з Прігожиним у Ростові-на-Дону, де бойовики "Вагнера" захопили військові об'єкти. 

"Сталося занадто багато дивних речей, які, на мою думку, вказують на те, що існувала змова, про яку ми ще не дізналися. Згадайте, як легко було взяти Ростов. У Росії всюди стоїть озброєна охорона, і раптом навколо немає нікого, хто міг би щось зробити?", - сказав колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

Незалежні експерти, офіційні особи США і союзників заявили, що Прігожин, схоже, вважав, що значна частина російської армії перейде на його бік, коли колона вагнерівців рухатиметься на Москву.

Прігожин працював із Суровікіним під час військової інтервенції Росії в Сирії і описував його як найбільш здібного командира в російській армії. Джерела видання кажуть, що Суровікін не підтримував відсторонення Путіна від влади, але, схоже, погодився з Прігожиним у тому, що Шойгу і Гєрасімова потрібно звільнити від виконання обов'язків.

Старший науковий співробітник RAND Corporation Дара Массікот каже, що солдати РФ поважають Суровікіна і вважають його компетентним.

Суровікін і Прігожин критикували Шойгу та Гєрасімова за тактику, застосовану проти України. Хоча загальну ефективність російських військових на полі бою часто висміюють як невдалу, аналітики все-таки приписують Суровікіну і Прігожину деякі успіхи у війні проти України. 

У випадку Суровікіна таким обмеженим успіхом стало професійно кероване виведення російських військ з Херсона, де вони були майже оточені минулої осені і відрізані від постачання. На основі перехоплених переговорів американські офіційні особи дійшли висновку, що розчарований Суровікін представляв частину генералів, які мали намір застосувати найжорсткішу тактику проти українців.

Так само найманці "Вагнера" досягли певного успіху у Бахмуті після дев'ятимісячних боїв, в яких, за власними підрахунками Прігожина, було вбито близько 20 тисяч вагнерівців. Американські офіційні особи та військові аналітики стверджують, що в боях за Бахмут загинули десятки тисяч військових, серед яких були і бойовики “Вагнера”, колишні ув'язнені, які не пройшли достатньої підготовки до того, як їх відправили на війну. Прігожин часто скаржився на те, що російські високопосадовці з оборонного відомства не постачають його бойовикам достатньої кількості зброї.

Вся військова кампанія Росії проти України характеризується “каруселлю” зміни генералів. Минулої осені, коли Суровікін очолив сили вторгнення РФ в Україні, він став другою людиною, яка отримала цю посаду, замінивши генерала, який керував загарбниками лише місяць. Сам Суровікін протримався на цій посаді не набагато довше, але за кілька тижнів свого керівництва показав дещо кращі результати.

Тим не менш, у січні Путін передав безпосереднє командування силами вторгнення Гєрасімову, який пообіцяв повернути російські війська в наступ. На думку військових і аналітиків, заміна Суровікіна була сприйнята як удар по Прігожину.

Читайте також: США запровадили санкції проти компаній, пов'язаних із Прігожиним 

Раптово розпочавшись, заколот Прігожина так само раптово й завершився. То що ж це було? Що може означати путч вагнерівців для Путіна, Росії та, головне, для України, – у статті Володимира Кравченка «Чому Прігожин не дійшов до Москви».