UA / RU
Підтримати ZN.ua

США сумніваються, що контрнаступ України принесе значні результати — Washington Post

Це помітний відхід від публічних заяв адміністрації Байдена.

Згідно з оцінками американської розвідки, що містяться у витоку секретних документів, які розкривають побоювання Вашингтона щодо війни, проблеми України з накопиченням військ, боєприпасів і техніки можуть призвести до того, що її військові не зможуть досягти початкових цілей Києва щодо очікуваного цієї весни контрнаступу, спрямованого на відвоювання тимчасово окупованих Росією територій. Про це пише Washington Post.

Похмура оцінка з грифом «цілком таємно», датована початком лютого, попереджає про значні «недоліки у формуванні та підтримці сил», а також про ймовірність того, що така операція призведе лише до «скромних територіальних здобутків». Це помітний відхід від публічних заяв адміністрації президента США Джо Байдена про боєздатність української армії, що, ймовірно, підбадьорить критиків, які вважають, що Сполучені Штати і НАТО повинні робити більше для просування ідеї врегулювання ситуації шляхом переговорів.

Документ, який раніше не розголошувався, входить до низки матеріалів з національної безпеки США, виявлених минулого тижня на платформі обміну повідомленнями в Інтернеті. Пентагон та Міністерство юстиції США розслідують витік матеріалів.

Читайте також: Витік даних розвідки США завдає серйозного удару по військових зусиллях України – The Hill

Документ, який прогнозує лише скромний успіх в очікуваному контрнаступі України, вказує на те, що стратегія Києва полягає у відвоюванні тимчасово окупованих територій на сході і просуванні на південь з метою розірвати сухопутний міст Росії до Криму, який Москва незаконно анексувала в 2014 році і тепер використовує як маршрут для постачання запасів своїх військ в Україні.

«Потужні російські оборонні укріплення в поєднанні з постійними недоліками в підготовці та постачанні боєприпасів з боку України, ймовірно, ускладнять просування вперед і призведуть до збільшення кількості жертв під час наступу», - йдеться в документі.

Маркування документа вказує на те, що інформація була отримана за допомогою агентурної та радіотехнічної розвідки, ймовірно, із застосуванням секретних методів, що використовуються ЦРУ та Агентством національної безпеки. Офіс директора національної розвідки США, який, можливо, підготував цей документ, відмовився від коментарів, так само як і Рада національної безпеки. Міністерство оборони США також відмовилося коментувати зміст документа.

Речник Пентагону Кріс Мігер заявив, що офіційні особи активно працюють над визначенням обсягу, масштабу та наслідків витоку, а також над тим, як вони можуть запобігти подібним інцидентам у майбутньому. Він відмовився коментувати правдивість матеріалів. Речник Державного департаменту США Ведант Патель сказав, що американські чиновники також працюють над тим, щоб запевнити союзників і партнерів у відданості справі захисту розвідданих.

Читайте також: Витік секретних даних Пентагону не вплине на допомогу Україні – Білий дім

Окрім витоку документа, американські офіційні особи заявили, що перспективи скромного результату весняного контрнаступу також були підкріплені засекреченою оцінкою Національної ради з розвідки. Ця оцінка, з якою нещодавно ознайомили вузьке коло осіб на Капітолійському пагорбі, показала, що Україна навряд чи зможе відвоювати стільки ж території, скільки Київ відвоював минулої осені в результаті приголомшливого прориву на сході і півдні, кажуть люди, знайомі з цим питанням.

За кілька тижнів, що минули з моменту витоку документа, американські офіційні особи провели переговори з українськими лідерами, щоб переконатися, що амбіції Києва щодо наступу відповідають його можливостям, повідомили виданню американські чиновники, які говорили на умовах анонімності.

Один обмін думками на вищому рівні відбувся в середині березня під час телефонної розмови між головою Об'єднаного комітету начальників штабів Марком А. Міллі, радником президента США з питань національної безпеки Джейком Салліваном, міністром оборони Ллойдом Остіном та їхніми українськими колегами.

За словами одного з американських посадовців, американські офіційні особи також провели «теоретичні навчання» з українським військовим керівництвом, щоб продемонструвати, як можуть розвиватися різні сценарії наступу, а також наслідки надмірного розпорошення сил, сказав один з чиновників.

За словами американських посадовців, усі сторони вийшли з цих розмов з відчуттям, що Україна починає розуміти обмеження того, чого вона може досягти в контрнаступі, і готується відповідно до цього. Хоча розрив сухопутного мосту навряд чи станеться, сказали джерела видання, Сполучені Штати сподіваються, що поступові успіхи можуть принаймні поставити під загрозу вільний рух російської техніки і особового складу в коридорі, який був рятівним кругом для сил вторгнення.

Високопоставлений український урядовець не заперечив інформацію, викладену в документі, і вказав на відставання в логістиці, яке сповільнило обіцяні поставки західної допомоги.

«Частково це правда, але найбільш критичною є затримка вже обіцяних систем, що затримує підготовку новостворених бригад і контрнаступ в цілому», - сказав чиновник.

Читайте також: У Міноборони Данії розповіли, коли передаватимуть Україні танки Leopard 1 і САУ Caesar

Кілька країн, включаючи США, надали Україні бойові танки та іншу бронетехніку, але лише після того, як вони довго вагалися, що викликало критику з боку Києва та його найзатятіших союзників у Східній Європі. Вашингтон прискорив реалізацію планів щодо відправки танків Abrams, але до їхньої доставки залишаються місяці.

Інший високопоставлений український чиновник заявив, що витік документів навряд чи поставить під загрозу запланований контрнаступ.

«Всі знають, що у нас мало боєприпасів - президент і міністр оборони говорять про це відкрито. І ще з листопада всім було очевидно, що наступний контрнаступ буде зосереджений на півдні, спочатку на Мелітополі, а потім на Бердянську. Але точне місце - ми можемо змінити за тиждень до цього», - заявив чиновник.

Військові посадовці та незалежні аналітики публічно припускають ймовірність контрнаступу через схід і південь України. Росія посилила оборону Кримського півострова густою мережею укріплень і траншей, очевидно, в очікуванні такої операції.

Московські війська також зіштовхнулися зі значними проблемами, в тому числі з падінням морального духу після великих стратегічних прорахунків, які призвели до значних втрат і залишили солдатів РФ погано екіпірованими. Російські підрозділи на сході особливо занедбані, згідно з окремим документом з витоку, а розвіддані свідчать про неякісне маскування чутливих об'єктів і недбале зберігання боєприпасів.

Захід направив Україні зброю та військову техніку на десятки мільярдів доларів, розрекламувавши цю допомогу як значний поштовх. Але новий документ, що просочився в мережу, сигналізує про те, що багато командирів і солдатів вже знають: важка боротьба з Росією виснажила українські війська і техніку, і з кожним днем війна затягується.

За словами солдатів, українські підрозділи використовують історичні рівні артилерійських боєприпасів. Наприклад, артилеристи, які підтримують операції в місті Бахмут, де точаться бої, кажуть, що їхні застарілі радянські гаубиці менш точні, ніж західні гармати, тому їм доводиться стріляти більше і швидше зношувати своє обладнання.

Військовослужбовці на місцях останніми тижнями скаржилися на те, що нові мобілізовані, які прибувають на фронт, погано підготовлені. Але ситуація на полі бою зараз може не відображати повної картини сил України, тому що Київ готує війська для майбутнього контрнаступу окремо - навмисно утримуючи їх від поточних бойових дій, включаючи оборону Бахмута, сказав американський чиновник.

Перспектива вливання мільярдів доларів у воєнний глухий кут, який може завершитися лише поступовими досягненнями в тому чи іншому напрямку, ризикує послабити рішучість союзників Києва в Європі та США, можливо, активізувавши заклики до переговорів між Києвом і Москвою.

Але початок переговорів з президентом Росії Володимиром Путіним може бути ризикованим для лідера України, президента Володимира Зеленського, з огляду на гостру ворожість до Кремля серед українського народу, який зазнав надзвичайного рівня насильства і труднощів під час війни, але об’єднався навколо обіцянки досягти повної перемоги.

Читайте також: У Міноборони розповіли, хто має право говорити про контрнаступ

Про витік таємних документів у соціальні мережі стало відомо наприкінці минулого тижня. У них були описані плани Штатів і НАТО щодо посилення української армії перед запланованим контрнаступом у межах протистояння вторгненню РФ. Згодом в мережі виявили нову партію даних, які можуть детально розповідати секрети американської національної безпеки від України до Близького Сходу та Китаю.

Міністерство юстиції США почало розслідування щодо можливого "зливу" секретних документів Пентагону. Повідомлялося, що визначення джерела витоку та його наслідків стало основним завданням керівництва американського Міноборони. Широкомасштабне внутрішнє урядове розслідування набирає обертів. Водночас існує думка, що "секретні документи" можуть виявитися російською дезінформацією.