Сенатор США Тім Кейн та член Палати представників Барбара Лі (обидва від Демократичної партії) 9 липня висловили занепокоєння з приводу рішення адміністрації президента Джо Байдена відправити касетні боєприпаси до України для боротьби з російським вторгненням в рамках безпекового пакету на 800 мільйонів доларів.
Кейн сказав, що у нього є «певні сумніви» щодо рішення про постачання касетних боєприпасів, оскільки це може надихнути інші країни обійти міжнародну конвенцію, яка забороняє ці боєприпаси, передає Reuters.
«Це може дати зелене світло іншим країнам зробити щось інше», – сказав Кейн, який у січні 2022 року проголосував проти проєкту санкцій для газогону «Північний потік-2» як засобу запобігання російському вторгненню в Україну.
Представник Барбара Лі, яка відома у США тим, що була єдиним членом Конгресу, який проголосував проти дозволу на застосування сили після терактів 11 вересня 2001 року, закликала адміністрацію Байдена переглянути своє рішення.
«Касетні бомби ніколи не повинні використовуватися. Це перетинає межу», – сказала вона 9 липня в інтерв'ю CNN, додавши, що Сполучені Штати ризикують втратити своє «моральне лідерство», відправляючи касетні боєприпаси до України.
Підтримка України на тлі російського вторгнення була переважно двопартійною у Сполучених Штатах. Адміністрація Байдена та багато американських законодавців від Демократичної та Республіканської партій захищали рішення про надання Україні касетних боєприпасів, заявляючи, що воно було необхідне для прискорення контрнаступу Києва.
Майкл Маккол, голова Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США, заявив, що контрнаступ України відбувається повільно, і що касетні боєприпаси можуть «змінити правила гри» для українців.
«Я не бачу в цьому нічого поганого», – сказав Маккол в інтерв'ю CNN 9 липня.
Нагадаємо, що касетні боєприпаси заборонені у понад 100 країнах світу. Росія, Україна і США не підписали Конвенцію про касетні боєприпаси, яка забороняє виробництво, накопичення, використання і передачу цієї зброї. Раніше проти постачання американських касетних боєприпасів до України висловилися у Великій Британії та Іспанії. Також до засудження такого кроку виступила Канада.
Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Україна має п’ять принципів використання касетних боєприпасів.
Росія неодноразово застосовувала касетні боєприпаси на полі бою. Лише за перші шість місяців війни в Україні збройні сили РФ використали щонайменше два нові типи касетних боєприпасів та кількасот разів застосували їх проти цивільного населення.