UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лібанова спрогнозувала, як може змінитися рівень народжуваності в Україні після війни

Основною причиною демографічної кризи в нашій державі соціологиня вважає міграцію.

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН Елла Лібанова констатувала, що в Україні впав рівень народжуваності. Від 2021-го, коли держава вже відчувала наслідки пандемії коронавірусу, він становив 1,2 (дитини на жінку), але через повномасштабне вторгнення впав нижче одиниці.

"Для порівняння: в Європі значення становить 1,5. Я вважаю, що в Україні після війни рівень знову може зрости до 1,5. Однак він не перевищить це значення", — прогнозує соціологиня під час інтерв'ю Spiegel.

Та все ж основною причиною демографічної кризи в нашій державі Лібанова вважає міграцію. Вона озвучила дані Європейського статистичного бюро, згідно з якими у ЄС проживають 4,2 млн українців із захищеним статусом. 

Ще одна причина — населення України почало старіти ще у 1960-х роках. Тоді народжуваність також була низькою, а паралельно з цим відбувалася трудова міграція, в рамках якої молоді українці їхали в інші республіки СРСР. 

"В Україну селили людей з інших радянських республік, тому що це був важливий промисловий район, — розповідає Лібанова. — Але ці люди були старші. Баланс був нульовим, але ефект віку був величезним". 

Читайте також: Пенсійна демографія: 10 мільйонів працюючих утримують усіх, а на одного народжуваного — троє померлих

Також Лібанова розповіла, що сьогодні роботодавці в нашій країні зацікавлені у чоловіках, старших за 60 років, та жінках. Вона наголосила, що повномасштабне російське вторгнення негативно вплинуло на економіку, а мобілізація змінила ринок праці.