UA / RU
Підтримати ZN.ua

Смерть Прігожина знімає одну проблему Путіна, але може створити нові – Reuters

Путін ризикує втратити надбання «Вагнера» у Африці та зіштовхнутися з проблемами всередині РФ

Ймовірна загибель лідера найманців «Вагнера» Євгєнія Прігожина в авіакатастрофі робить президента Росії Владіміра Путіна сильнішим у короткостроковій перспективі, усуваючи потужну фігуру, яка кидала виклик його владі і змушувала його виглядати слабким.

Але це також позбавляє його сильного і проникливого гравця, який довів свою корисність для Кремля, посилаючи своїх бійців у деякі з найкривавіших боїв війни в Україні і просуваючи російські інтереси в Африці, пише Reuters.

Після 24 годин мовчання Путін висловив «щирі співчуття» сім'ям усіх 10 осіб, які перебували на борту літака, що розбився на північ від Москви, і похвалив Прігожина як «талановитого бізнесмена». 

Наразі не зрозуміло, що стало причиною падіння літака з неба. Путін пообіцяв провести повне розслідування, але його результати навряд чи похитнуть поширену думку про те, що Прігожина було вбито як акт помсти за організацію заколоту наприкінці червня.

Читайте також: WP: Привид Прігожина ще довго буде переслідувати Путіна

Сполучені Штати розглядають низку версій щодо того, що призвело до падіння літака, в тому числі і те, що в нього влучила ракета класу «земля-повітря», повідомили американські чиновники.

Аналітики кажуть, що припущення про причетність Кремля може насправді відповідати цілям Путіна.

«Якими б не були причини авіакатастрофи, всі будуть розглядати її як акт відплати і репресії, і Кремль не буде особливо цьому перешкоджати. З точки зору Путіна, а також багатьох силовиків і військових, смерть Прігожина має стати уроком для будь-яких потенційних послідовників», – сказала Татьяна Становая, засновниця консалтингової компанії R.Politik.

Читайте також: Путін зміцнив свою владу після катастрофи літака Прігожина – Bloomberg

Але смерть Прігожина, якщо вона підтвердиться, не обійдеться Путіну без втрат.

Аналітики кажуть, що вона відкриває перспективу брудної боротьби за контроль над величезною бізнес-імперією «Вагнера» і можливого розколу між прагматиками, які бажають інтегруватися з міністерством оборони, і ображеною ультранаціоналістичною фракцією, яка вже вихлюпує свій гнів на каналах соціальних мереж.

«Я думаю, що багато в чому це стане чимось на кшталт безголового середовища «Гри престолів» або «Клан Сопрано», де ми матимемо конкуруючі менші фракції і менші уламки «Вагнера». У довгостроковій перспективі, я думаю, що це стратегічна втрата [для Росії]», – сказав Ендрю Борен, виконавчий директор компанії з розвідки загроз Flashpoint і колишній співробітник американської розвідки.

Читайте також: Зеленський заявив, що Україна не причетна до смерті Прігожина

Самуель Рамані, аналітик лондонського аналітичного центру RUSI та автор книги «Росія в Африці», вважає, що втрата розгалуженої мережі Прігожина буде негативним моментом для Путіна.

«Він втрачає багато особистих контактів, які Прігожин зумів налагодити на цьому континенті, в тому числі контакти, які були б необхідні для експорту золота і діамантів з країн, що потрапили під санкції, таких як Малі і Центральноафриканська Республіка», – сказав Рамані.

Якщо Путін несе відповідальність за смерть Прігожина, то, за словами Рамані, це демонструє його готовність до жорстоких репресій проти будь-якого інакомислення.

«Але це також демонструє його вразливість, тому що тепер йому потрібно застосувати силу, щоб придушити цих ультранаціоналістів, яких він раніше зміг кооптувати і втихомирити, включивши їх у свою коаліцію. І це не дуже добре говорить про стійкість Путіна після 2024 року», – вважає аналітик.

Читайте також: The Economist: Смерть Прігожина допоможе Путіну, але дещо говорить про Росію

Роберт Хорват, фахівець з Росії в Університеті Ла-Троб в Мельбурні, сказав, що позиція Путіна залишається крихкою.

«Проблема вбивства Прігожина полягає в тому, що воно ризикує спровокувати акти помсти з боку десятків тисяч вагнерівських найманців – деяких загартованих у боях ветеранів, деяких засуджених злочинців – які воювали під прапором «Вагнера». Це також ризикує привернути нову увагу до популістської кампанії Прігожина, його засудження виправдання війни режимом і величезної прірви, що відокремлює легковажних дітей правлячої еліти від дітей простих людей, які поверталися з України в трунах», – сказав Ховарт.

Читайте також: Юрист Джейсон МакК’ю: Смерть Прігожина — частина російської "ночі довгих ножів"

Нагадаємо, російська пропаганда повідомила, що внаслідок аварії літака, який належав Євгєнію Прігожину, в Тверській області загинули десятеро людей. У списку пасажирів та персоналу бізнес-джета були зазначені лідери «Вагнера» Прігожин і Дмітрій Уткін. У Інституті вивчення війни не виключили, що президент РФ Путін наказав російському військовому командуванню збити літак засновника «Вагнера». Financial Times теж повідомляло з посиланням на західного чиновника, що літак збила російська система ППО.