Станом на 22 серпня українські війська продовжували наступ у селі Роботине та його околицях на заході Запорізької області, оскільки є ознаки того, що російські сили, ймовірно, мають обмежену присутність у населеному пункті, йдеться в сьогоднішньому звіті Інституту вивчення війни. Геолокаційні кадри, опубліковані 21 і 22 серпня, показують, що українські війська просунулися в південно-східному Роботиному та на схід від населеного пункту поблизу Новопокровки (13 км на південний схід від Оріхова).
Українська 47-ма механізована бригада 22 серпня опублікувала відео, на якому її особовий склад успішно евакуював мирних жителів із Роботиного у супроводі українських журналістів. 47-ма механізована бригада заявила, що її особовий склад прорвав багатоешелонну російську оборону в районі Роботиного та увійшов у населений пункт. Евакуація та присутність українських журналістів свідчить про те, що райони Роботиного можуть бути відносно безпечними через зменшення російських позицій у самому населеному пункті та прилеглій території.
Російські максималістські заяви про те, що українські війська утримують лише позиції на самій північній околиці населеного пункту, швидше за все, неправдиві, враховуючи кадри та репортажі 47-ї бригади. Більшість російських військових оглядачів (мілблогерів) продовжують визнавати, що українські сили утримують позиції на більшій частині північної частини Роботиного і що російські сили, ймовірно, контролюють більшість позицій на південній околиці населеного пункту в цей час.
Схоже, що російські війська зосереджують свої обмежені доступні підкріплення з інших місць на театрі дій в Оріхівському напрямку на заході Запорізької області. Український військовий журналіст Костянтин Машовець повідомив, що підрозділи 108-го десантно-штурмового полку (7-ї дивізії ВДВ) дислокувалися біля Роботиного станом на 16 серпня та біля Новопокровки станом на 20 серпня.
Раніше ISW оцінював, що бічне передислокування підрозділів 7-ї дивізії ВДВ до району Роботине свідчить про те, що українські сили серйозно погіршили російські сили в цьому районі, а можливе залучення елементів усіх трьох її десантно-штурмових полків може свідчити про подальше погіршення російської ситуації в регіоні.
Українські наступальні операції на інших ділянках фронту залишаються важливими, оскільки вони можуть закріпити російські підрозділи на місці та запобігти подальшому боковому підкріпленню. Таким чином, критика продовження зусиль України в інших секторах і заклики до України зосередити всі наявні резерви на одній осі є проблематичними.
Балансування, щоб не дозволити ворогу зосередитись на одному ударі
Українські наступальні операції навколо Бахмута зафіксували елементи кількох російських повітряно-десантних дивізій і окремих бригад у цьому районі, як раніше зазначало ISW, що робить їх, ймовірно, недоступними для посилення російського опору на півдні. Українські наступальні операції на південь від Великої Новосілки, які тривають паралельно з операціями на Мелітополь, ставлять російських солдат перед численними дилемами та необхідністю вибору напрямку посилення. Розумний план кампанії вимагає балансування між вирішальним головним зусиллям і уникненням того, щоб противник зосередив усі резерви на зупинці одного очевидного удару.
Просування біля Роботиного наближає ЗСУ до другої лінії оборони РФ
Українське просування в районі Роботиного наближає українські сили до початку операцій проти другої лінії оборони, яка може бути відносно слабшою, ніж перша лінія російської оборони в цьому районі. ISW не спостерігав жодного нового Усі елементи російського угруповання в Запорізькій області, які ІСВ спостерігала в цьому районі протягом місяців, що передували контрнаступу, відтоді брали участь в оборонних операціях на заході Запорізької області або в районі кордону Донецько-Запорізької області[13]. З тих пір ISW спостерігав додаткові російські елементи, які, ймовірно, вже перебували в цьому районі лише після того, як вони почали оборону від українських контрнаступальних операцій, проте залишається ймовірним, що деякі поки не спостережувані та непричетні елементи можуть зайняти позиції на вторинних лініях оборони.
Відсутність спостережуваних російських з’єднань і частин на другорядних рубежах оборони в західній Запорізькій області може свідчити про те, що елементи частин і з’єднань, які вже беруть участь у бойових діях, можуть займати ці позиції. Російські тактичні звіти про контратаки в районі Роботиного свідчать про те, що 22-га та 45-та бригади спецназу займають позиції за першою лінією оборони та, можливо, за другою.[15] Підрозділи 22-ї та 45-ї бригад спецназу, схоже, відповідальні за контратаки проти значних українських наступів у цьому районі, і тому, ймовірно, знижуються.[16] Ймовірна нестача російських оперативних резервів, а також обмежені бокові перекидання до західної Запорізької області та спостережувані окремі незадіяні підрозділи на другій лінії оборони, дозволяють припустити що друга лінія російської оборони може бути значно менш захищеною. Російські формування та підрозділи, які зараз займають вторинні лінії оборони, наразі майже невідомі, і ISW пропонує сприймати цю оцінку з низькою достовірністю.
Російські сили, здається, стурбовані нещодавнім українським просуванням у прикордонній зоні Донецько-Запорізької області та на заході Запорізької області. Супутникові знімки за листопад 2022, грудень 2022 та серпень 2023 показують, що російські війська за останній місяць помітно прискорили розширення оборонних укріплень поблизу Червоноселівки (38 км на південний захід від Великої Новосілки та 27 км від нинішньої лінії фронту) у Запорізькій області.[17]
Є умови для заходу ЗСУ в Північне Приазов’я - Черник
Український полковник Петро Черник заявив, що створені всі умови для того, щоб українські війська зайшли в Північне Приазов’я та «знесли» російські позиції на півдні України та в окупованому Криму[18]. Черник заявив, що російські війська зміцнюють свої позиції на Перекопському перешийку (приблизно 160 км на північ від Севастополя) і будують три лінії оборони в цьому районі [19]. Черник припустив, що російські війська не будували б додаткової оборони, якби були впевнені, що зможуть утримати свої позиції на Перекопському перешийку. [20]
Начальник Головного управління військової розвідки (ГУР) України генерал-майор Кирило Буданов заявив, що російські війська створили в Криму чотири невизначені «угруповання» в рамках підготовки до українського контрнаступу і зазначив, що такого раніше не було [21]. Будівництво додаткових оборонних укріплень у Запорізькій області та на Перекопському перешийку та створення чотирьох невизначених «угруповань» у Криму може свідчити про те, що російські війська дедалі більше стурбовані останнім українським просуванням на південному фронті.
Зауважте, що цифри в квадратних дужках ведуть до цілої низки посилань і першоджерел, на які спирається у своєму звіті ISW.