UA / RU
Підтримати ZN.ua

Шольц блокує новий пакет допомоги для України на 3 млрд євро – Spiegel

Цю допомогу ініціювали два німецьких міністра.

Очільниця німецького Міністерства закордонних справ Анналена Бербок та міністр оборони Борис Пісторіус хочуть мобілізувати додатковий бюджет на близько 3 млрд євро (трохи більш як 2,9 млрд доларів) для терміново необхідних поставок озброєнь в Україну. Зробити це вони хочуть до виборів у Бундестаг, які відбудуться 23 лютого. Однак офіс канцлера Олафа Шольца гальмує плани щодо додаткової військової допомоги Україні, передає Der Spiegel.

За даними видання, в кулуарах навколо цього проєкту вже кілька тижнів точаться суперечки. Міністерства Бербок і Пісторіуса вже почали формувати новий пакет допомоги Україні. Військові експерти в українському штабі Міністерства оборони склали список терміново необхідних систем озброєння. Серед іншого до списку увійшли три додаткові батареї ППО Iris-Т разом з боєприпасами, більше керованих ракет Patriot, десять колісних гаубиць і більше артилерійських боєприпасів.

Ідея обох палат полягала в тому, щоб федеральний уряд звернувся до бюджетного комітету Бундестагу з проханням про так звані понадбюджетні видатки перед новими виборами. У минулому уряд Німеччини вже використовував цей важіль для мобілізації додаткової допомоги для України. На думку Бербок та Пісторіуса, таке зобов'язання стало б важливим сигналом для України, що німецька допомога у сфері озброєнь не вичерпається.

Читайте також: "Наклеп": у Шольца заперечують заяву опозиції про його наміри відвідати Путіна

В обґрунтуванні запиту на додаткові витрати обидва міністерства стверджують, що нагальні потреби України не можна було передбачити при попередньому плануванні. За їхніми словами, значне прискорення російського наступу та втрата важливих українських оборонних позицій значно погіршили військову ситуацію в Україні протягом останніх місяців. Крім того, після перемоги на президентських виборах США Дональда Трампа неясно, чи продовжуватимуть Сполучені Штати надавати військову підтримку Україні після його вступу на посаду 20 січня.

Однак після початку року план застопорився. Канцелярія Шольца неофіційно дала зрозуміти обом палатам, що не підтримує ідею додаткового мільярдного бюджету.

За інформацією Spiegel, канцлер обґрунтував своє вето тим, що не хоче ставити майбутній федеральний уряд перед доконаним фактом. Крім того, офіс Шольца не бачить нагальної потреби в діях. Зокрема, в канцелярії Шольца вважають, нібито на цей рік для України все ще є достатньо коштів з боку Німеччини. У попередньому бюджеті на 2025 рік передбачено близько 4 мільярдів євро на військову допомогу. Україна також може скористатися ще 50-мільярдним кредитом, наданим країнами G7, який фінансується за рахунок надходжень від заморожених російських державних активів.

У виданні зазначили, що без підтримки канцлера цей план не має жодних шансів на реалізацію. У колах СДПН подейкують, що Шольц може не захотіти оголошувати про подальші поставки зброї для України в розпал парламентської виборчої кампанії. Адже це може відштовхнути потенційних виборців партії. З іншого боку, «зелені» намагаються заробити бали, закликаючи до збільшення витрат на оборону.

Читайте також: У партії Шольца підтримують продовження перемовин з Путіним

Офіційно залучені міністерства не захотіли коментувати суперечку щодо нової допомоги Україні. У кулуарах зустрічі прихильників України на базі «Рамштайн» речник Пісторіуса заявив, що він не може коментувати внутрішні дискусії.

СДПН і «зелені» більше не мають власної більшості після розпаду «світлофорної коаліції». За інформацією Spiegel, відповідні міністерства вже звернулися до парламентської групи ХДС/ХСС у Бундестазі з проханням підтримати пакет, але не до колишнього партнера по коаліції. За повідомленнями, ХДС/ХСС ще не визначився з позицією щодо плану.

Нагадаємо, під час 25 засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі «Рамштайн» президент Володимир Зеленський закликав учасників терміново збільшити постачання Україні систем протиповітряної оборони.