Нідерланди закуплять у Чехії дев'ять новітніх САУ DITA та передадуть їх Україні для протистояння російському вторгенню. Про це сьогодні заявили у Міноборони Нідерландів.
Ця артилерійська установка є передовою розробкою чеської оборонної промисловості та почала випускатися лише 2021-го року. Більше того, досі вона не постачалася ще жодному іноземному замовнику.
Історія виробництва
2016-го року в рамках програми модернізації артилерії Міністерство оборони Чехії вирішило закупити 17 нових САУ 155 мм-калібру та модернізувати 33 наявні гаубиці до стандарту "Дана М2". Програму модернізації передбачалося реалізувати у 2018-2020 роках, але ці плани досі не втілилися в життя.
Згодом, в червні 2020 року, уряд країни прийняв інше рішення: відмовитися від модернізації "Дани", замінивши їх 52 самохідками "Цезар". Але в листопаді того ж року переговори про закупівлю французьких САУ призупинилися.
Заморожування переговорів з Францією відкрило "вікно можливостей" для "Екскалібур Армі". Не дивно, адже ця компанія є вітчизняним виробником. Розробка глибоко модернізованого варіанту "Дани" почалася ще у 2019 році, а в січні 2021-го прототип нової "Діти" був представлений армії.
Зміни, порівняно з "Даною"
Головним нововведенням є нова артилерійська башта – автономний модуль, який, за заявами розробників, можна змонтувати на будь-яке колісне або гусеничне шасі, відповідно за вантажопідйомністю.
Велику увагу було приділено автоматизації. "Діта" зберегла автоматизовану систему заряджання від попередниці. Крім того, конструктори постаралися автоматизувати інші операції, пов'язані з веденням вогню.
Завдяки впровадженим рішенням, екіпаж "Діти" скорочений до двох осіб. Це рішення, по факту, було безпрецедентним у історії артилерії. При цьому робочі місця водія і командира САУ знаходяться в броньованій кабіні.
Обладнання
Башта "Діти" розрахована на роботу саме в безекіпажному варіанті. Щоправда, з лівого боку у башті розташоване робоче місце для оператора, але воно використовується лише в разі аварії чи регулювання обладнання.
Кабіна екіпажу відрізняється зменшеною висотою, а ще забезпечує відмінний огляд. Кабіна є герметичною, вона забезпечена фільтровентиляційною установкою і кондиціонером. Бронювання забезпечує балістичний і протимінний захист на найвищому рівні.
Система управління вогнем дозволяє вести вогонь у кількох різних режимах:
- одиночними пострілами;
- біглим вогнем із запрограмованою постійної або змінної скорострільністю;
- залповим вогнем MRSI, коли кілька снарядів вражають ціль одночасно.
Гармату для "Діти" виготовила словацька фірма ZTS. Її калібр становить 155 мм, а довжина ствола – 45 калібрів. Максимальна дальність стрільби снарядом DN1CZ HE ER становить 39 км. Скорострільність гармати – 5 постр/хв. В цей же час магазин вміщує 40 снарядів.
Варто також додати, що САУ обладнана восьмициліндровим V-подібним дизельним двигуном повітряного охолодження "Татра" Т3С-928-90 потужністю 400 к.с. і автоматичною коробкою передач.
Самохідка може розігнатися на шосе до 90 км/год, а швидкість на пересіченій місцевості досягає 25 км/год. Розрахунковий запас ходу – 600 кілометрів.
Реальні спроможності
Однозначно, всі заявлені характеристики "Діти" ще потрібно перевірити в умовах реального бойового застосування. Однак вже зараз можна констатувати, що чеська самохідка перевершує свою конкурентку зі Словаччини – "Зузану-2". Як мінімум, за ступенем автоматизації. Цей показник важливий для скорочення часу виконання вогневого завдання, а, отже, для підвищення виживання гаубиці на полі бою.
Звісно, українські військові зможуть використовувати цю САУ паралельно з "Зузаною", і тільки тоді винесуть власних вердикт та дадуть відповідь на питання: "а яка ж краще?". Однак вже зараз варто відзначити позитив. А ним є те, що для України замовляють нову артилерію від виробника, а не передають старі складські запаси.