UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський літак А-50 збили із радянського ЗРК С-200 − ЗМІ

Ці ракети розробили ще у 1960-х роках.

Російський літак далекого радіолокаційного виявлення А-50, який Сили оборони України знищили 23 лютого, збили за допомогою радянського зенітно-ракетного комплексу С-200.

Про це з посиланням на джерела у Головному управлінні розвідки пише "Українська правда".

Читайте також: Українські військові знищили черговий Су-34 росіян разом із екіпажем

Напередодні командувач Повітряних сил Микола Олещук підтвердив, що "А-50 із позивним "Баян" долітався".

Згодом у ГУР уточнили, що це була модернізована версія А-50У. Вартість одного такого літака становить 350 мільйонів доларів. Його уразили приблизно за 256 кілометрів від лінії фронту, ціль впала у Краснодарському краї Росії.

Що таке С-200 і як він працює

Як пише "Еспресо", С-200 (або ж SA-5 Gammon, за класифікацією НАТО) – це зенітний ракетний комплекс дальнього радіуса дії. Перші версії, розроблені в СРСР в 1960-х, мали радіус у 160 км. Згодом комплекс пройшов кілька модернізацій.

Перевізний комплекс здатен діяти за умов інтенсивної радіопротидії та призначений для боротьби з літаками, крилатими ракетами та безпілотниками на висотах від 0,3-40 км, що летять з швидкостями до 4300 км/год, на дальностях до 300 км. Для комплексу були розроблені спеціальні варіанти ракет, що несли ядерну бойову частину. 

Повітряні цілі вражають зенітними керованими ракетами, які запускають із пускової установки. Передбачене автоматичне заряджання пускових установок за допомогою заряджальних машин.

С-200 використовує напівактивне самонаведення ракет на ціль. Після виявлення цілі спеціальний радіолокатор "підсвічує" її – безперервно та автоматично супроводжує ціль за кутовими координатами, швидкістю та відстанню. За даними радіолокатора на ціль наводяться голівки самонаведення, встановлені в носовій частині ракет. 

У ракетах, довжиною 11 м і стартовою вагою 7,1 т, використовують рідинний ракетний двигун. Компоненти палива самозаймаються при змішуванні. Залежно від відстані до цілі ракета обирає режим роботи двигуна для підвищення маневровості – так, аби на момент підльоту до цілі залишок палива був мінімально достатнім.

Тактико-технічні характеристики:

Після початку російсько-української війни в 2014 році згадок про використання С-200 чи ракет його складу у відкритих джерелах не було. Аж поки в липні 2023 року росіяни почали робити заяви щодо ударів по об'єктах у Росії та на окупованих територіях ракетами від комплексу С-200. Серед вражених цілей називали Кримський міст, авіабазу в Ростовській області, Таганрогу, Калузькій області (що межує з Московською) та інші. За словами росіян, українці переробили систему ППО для ударів по зназемних цілях і б'ють ракетами 5В28.

Ракета 5В28 – модернізація давніших зразків задля збільшення дистанції ураження. Виробники визначають її дальність у 300 км. Однак вірогідно, що, після останніх вдосконалень від українських конструкторів, йдеться про значно вагоміші дистанції. Теоретично використання адаптованих ракет ЗРК С-200 для завдання ударів по наземних цілях можливо на відстані до 600 км.

Читайте також: Повітряні сили України вразили російські літаки А-50 та Іл-22 - Залужний

Нагадаємо, за п'ять днів Повітряні сили України знищили сім російських літаків – п'ять Су-34 та два Су-35. В грошовому вимірі це обійшлось російській армії приблизно в 450 мільйонів доларів США.