Росія може депортувати з тимчасово окупованих територій України тих українців, які відмовляться взяти російське громадянство. При цьому депортовуватимуть людей не в Україну, а в віддалені східні регіони Росії, заявляють аналітики управління розвідки Міністерства оборони Великої Британії.
Міністерство внутрішніх справ Росії заявило, що на тимчасово окупованих територіях України проживає близько 2,8 мільйона осіб, які отримали російське громадянство. Доступ до соціальних послуг у цих регіонах, включаючи соціальні послуги, охорону здоров'я та освіту, залежать від наявності російських паспортів.
У квітні 2023 року президент Росії Владімір Путін видав указ про те, що мешканці ТОТ, які відмовляться від російських паспортів, стануть іноземними громадянами або особами без громадянства. Вони матимуть «право» на проживання на ТОТ лише до 1 липня 2024 року.
«Існує реальна можливість того, що будь-які особи, які перебуватимуть на ТОТ після цієї дати, але не матимуть російського паспорта, будуть депортовані або їм загрожує затримання. Нещодавня риторика заступника голови Ради національної безпеки Росії Дмітрія Медведєва, вказує на те, що особи можуть бути депортовані у віддалені райони Росії», - зазначають у британській розвідці.
Аналітики наголошують, що Кремль проводить невпинну політику русифікації на захоплених українських територіях. Ще одним доказом є указ про військові округи, виданий 26 лютого 2024 року, який стверджує, що тепер захоплена територія України стане частиною російського Південного військового округу Росії.
«Кремль прагне зробити інтеграцію ТОТ до складу Російської Федерації незворотною», - підкреслюють в міноборони Британії.
У жовтні минулого року до України вдалося повернути найбільшу групу дітей з Харківщини, яких під час окупації було переміщено до Росії. Як це відбувалося? Про це ZN.UA вперше розповіли мама одного з підлітків та начальниця відділу у справах депортованих департаменту кризового реагування Мінреінтеграції. Читайте в статті Алли Котляр “Іноді здавалося майже нереальним, що все це закінчиться успішно». Історія повернення з Росії 37 дітей із Харківщини”.