UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія збільшує ризик аварії на ЗАЕС, коли не переводить енергоблок №5 у "холодний зупин" – Енергоатом

В українській компанії вказали на порушення ворогом правил експлуатації енергоблоку.

Те, що російські окупанти відмовляються переводити п’ятий енергоблок Запорізької атомної електростанції у стан "холодного зупину" може стати причиною аварії з "масштабним" викидом радіації, повідомили в компанії "Енергоатом", указавши на порушення агресором правил експлуатації.

Там пояснили, що блок №5 почав працювати понад 34 роки тому. Для підтримки його безпечної роботи треба обов’язково проводити своєчасне та якісне технічне обслуговування, а також ремонтувати обладнання.

За даними "Енергоатому", з початку повномасштабної війни РФ проти України згаданий енергоблок працював на енергетичних рівнях потужності, а з вересня минулого року – у стані "гарячого зупину", який підтримує окупаційна адміністрація ЗАЕС.

Як зазначається, уже понад рік ворог свідомо порушує низку головних вимог до експлуатації п’ятого енергоблоку, зокрема ігнорує плановий графік техобслуговування систем безпеки, саботує проведення капітальних ремонтів обладнання реакторного відділення, а також поточного ремонту тепломеханічного, електротехнічного обладнання турбінного відділення й систем керування. 

"Крім того, вичерпано термін експлуатації частини обладнання, яке підлягає негайній заміні. Зокрема, понад 1000 одиниць тепломеханічного обладнання та ще більше 100 – електротехнічного. Комплекс цих порушень має серйозні наслідки й в багато разів збільшує ризик відмови систем, які можуть призвести до аварійної ситуації. В такому разі, радіаційного впливу можуть зазнати країни Європи", – наголосили в підприємстві.

Читайте також: Станом на ранок 3 липня "Енергоатом" фіксує незначне зниження рівня води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС

Там додали, що "Енергоатом" багаторазово закликав перевести енергоблок №5 Запорізької АЕС у більш безпечний стан "холодного зупину", виконуючи рішення Державної інспекції ядерного регулювання України. ДІЯРУ також спрямувало лист Міжнародному агентству з атомної енергії для сприяння процесу.

"Та попри залучення до процесу міжнародних організацій, усі зусилля не досягли мети. Окупаційна адміністрація станції продовжує порушувати як міжнародні норми та стандарти, так і нормативні документи і законодавство атомної галузі України. Допоки загарбники перебувають на ЗАЕС, загроза залишається. Задля забезпечення безпеки усього континенту найбільший атомний обʼєкт Європи має бути якнайшвидше деокупований та повернутий законному оператору", – підсумували в повідомленні.

Раніше в "Енергоатомі" заявили, що на Запорізький АЕС, де останнім часом, за словами керівника ГУР Кирила Буданова, загроза теракту поступово спадає, росіяни все одно наражають світ на небезпеку, призначаючи на ключові посади некомпетентних людей.

Йод чи йодид калію? До сорока років чи після? Їхати бігом чи залишатися? А якщо їхати, то як далеко? Микола Гаврись розвіює "ядерні" страхи українців у тексті "Ситуація на Запорізькій АЕС: можливі варіанти розвитку".