UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія відмовляє у медичній допомозі та застосовує тортури до військовополонених – ООН

Комісія визнала, що тортури мають систематичний характер.

В'язниці, контрольовані Росією, навмисно відмовляють у медичній допомозі українським ув'язненим, а лікарі в одній в'язниці навіть беруть участь у так званих «катуваннях». Про це заявив уповноважений Радою ООН з прав людини Ерік Мозе.

Комісія, створена Радою з прав людини для розслідування порушень в Україні після вторгнення Росії, вже дійшла висновку, що окупаційні сили Москви застосовують тортури «систематично».

У своїй усній доповіді раді голова комісії Ерік Мозе заявив, що тортури стали «звичайною та прийнятною практикою», а російська влада діє з «почуттям безкарності».

Читайте також: Правоохоронці розпочали розслідування за фактом страти мечем українського військовополоненого військами РФ

Крім тортур та зґвалтувань у таборах для військовополонених чи зґвалтувань жінок в окупованих містах, Мозе засудив «відсутність адекватної медичної допомоги тим, хто її відчайдушно потребував» у центрах утримання під вартою, контрольованих Москвою.

«В одному закладі у тортурах брали участь навіть лікарі пенітенціарної системи», - розповів Мозе раді, пише Al Arabiya.

Його доповідь ґрунтується на свідченнях колишніх українських ув'язнених в'язниці в окупованій Оленівці.

У ній йдеться про те, що 29 липня 2022 року внаслідок вибуху на місці в'язниці загинуло безліч українських військовополонених, а Росія звинуватила Київ у бомбардуванні в'язниці.

За словами ув'язнених, «десяткам інших, які отримали небезпечні для життя травми, не було надано негайної медичної допомоги».
Постраждалих намагалися лікувати лише лікарі української армії, які перебували в колонії. Але їм довелося працювати «в темряві і без життєво важливого медичного обладнання, використовуючи невелику кількість засобів першої допомоги і простирадла для перев'язок, що залишилися у власних аптечках», - розповів Мозе.

«Тієї ночі вони бачили, як багато хто загинув, тоді як керівництво колонії в Оленівці стояло поряд і спостерігало».

За словами Мозе, багато колишніх ув'язнених отримали «серйозні або непоправні фізичні травми і каліцтва».

Мозе додав, що фінансова криза, з якою зіткнулася ООН, «серйозно вплинула на кадровий склад секретаріату Комісії та її здатність здійснювати поїздки».

Раніше уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що 1700 цивільних перебувають у російських в'язницях. Зниклими безвісти вважаються понад 14 тисяч українців.