UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія планує провести вибори на анексованих територіях, щоб легітимізувати окупацію: як Київ може цьому протидіяти

Політичні партії країни-агресорки теж не сплять, розбудовуючи свої мережі в захоплених регіонах. Найсерйознішу роботу на цьому напрямі проводить провладна «Єдина Росія».

Російська влада планує 10 вересня цього року провести вибори на окупованих українських територіях. У Москві зазначають, що підготовка до них уже ведеться. Цю дату вибрали не випадково, саме тоді в Росії проводять «день єдиного голосування», тобто вибори до різних органів влади. Про це у своєму матеріалі «Уп'ятеро швидше, ніж у Криму: як Росія захоплює окуповану Україну» пишуть Анатолій Бондарчук та Дмитро Баштовий. 

За даними російського ЦВК, у вересні паралельно відбудеться майже 60 виборчих процесів — переважно до парламентів республік та законодавчих органів російських міст. Зокрема заплановано вибори до «парламентів» окупованих Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, зазначають автори. 

На думку британської розвідки, Росія хоче скористатися цими виборами для самовиправдання і узаконення окупації. Такої думки дотримується і юридичний радник Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк. Він вважає, що ці вибори покликані створити ілюзію демократичних процесів на окупованих територіях та затягнути місцевих мешканців у російське електоральне поле для послаблення їхнього зв'язку з Україною.

За його словами, якщо Росія проведе вибори на окупованих територіях, для України це нічого не змінить, бо, згідно з нормами міжнародного права, жодні вибори на окупованих територіях не легалізують анексію.

Втім, юрист вважає, що Україна має протидіяти проведенню таких «виборів». Звісно, найкращим варіантом буде визволення цих територій, але доки цей процес триває можна скористатися іншими інструментами. Перш за все, Україна має й далі адвокатувати посилення міжнародного тиску на Росію. Потрібно домогтися визнання таких виборів нікчемними на рівні Генеральної асамблеї ООН, Парламентської асамблеї Ради Європи та інших міжнародних інституцій.

Крім того, за словами Романюка, наша країна має скористатися інструментами, які є в її національній юрисдикції. Йдеться про притягнення до кримінальної відповідальності людей, котрі беруть участь в організації незаконних виборів або публічно закликають до їх проведення.

«Що для цього слід робити? Насамперед інформувати місцеве населення, що невдовзі Україна визволить окуповані території і щоб вони жодним чином не брали участі в організації цих незаконних виборів, бо за це передбачено відповідальність», вважає юрист.

Він додає, що в експертному середовищі та серед народних депутатів обговорюють ініціативи щодо перегляду складів кримінальних правопорушень, які стосуються колабораційної діяльності. За його словами, потрібно зробити так, щоб до відповідальності можна було ефективно притягувати не лише організаторів таких «голосувань», а й інших людей, долучених до зазначеного процесу.

Оскільки російська ЦВК готується проводити вибори на українських територіях, політичні партії країни-агресорки теж не сплять. Вони розбудовують свої мережі в окупованих регіонах із фокусом на майбутні вибори. Наприклад, свої районні представництва у кількох містах Донеччини відкрила Ліберально-демократична партія Росії, яка формально є опозиційною, але повністю підтримує агресивну політику Владіміра Путіна.

Утім, найсерйознішу роботу на цьому напрямі проводить провладна «Єдина Росія». Партія вже зареєструвала свої представництва в усіх чотирьох окупованих українських областях. Важливі посади в них отримали ключові українські державні зрадники. Це означає, що саме єдинороси хочуть перемогти на цих виборах, якщо Росії таки вдасться їх провести.

У Донецькій області секретарем регіонального відділення став ватажок «Донецької народної республіки» Денис Пушилін, у Луганській очільник псевдопарламенту «Луганської народної республіки» Денис Мірошниченко, в Запорізькій голова окупаційної адміністрації Мелітополя Галина Данильченко. Що стосується Херсонської області, то її секретарем став росіянин, заступник голови фракції «Єдина Росія» в Держдумі Ігор Костюкевич, а керівник окупаційної адміністрації області Володимир Сальдо увійшов до політичної ради відділення партії.

Всіх цих людей українські правоохоронці підозрюють у державній зраді. Після того, як Україна визволить окуповані території, щонайменше 15 наступних років зрадники проведуть у в'язниці, де в них буде час переосмислити свої вчинки.

Читайте також: Блінкен: Визнати путінську анексію — це відкрити скриньку Пандори по всьому світу

Більше матеріалів Анатолія Бондарчука та Дмитра Баштового читайте на ZN.UA.