Північнокорейська балістична ракета KN-23, випущена у січні російською армією по Харкову, містила сотні компонентів, які належать компаніям США та Європи, йдеться у новому звіті британської дослідницької організації Conflict Armament Research (CAR).
«Ці висновки означають першу публічну ідентифікацію залежності Північної Кореї від іноземних технологій у своїй ракетній програмі і підкреслюють постійну проблему, з якою стикається адміністрація [президента США Джо] Байдена, яка намагається запобігти використанню дешевої мікроелектроніки західного виробництва, призначеної для цивільного застосування, у зброї, що використовується Північною Кореєю, Іраном і Росією», – зазначає CNN.
CAR безпосередньо дослідила 290 компонентів із залишків північнокорейської балістичної ракети, знайдених у січні в Харкові і виявила, що 75% компонентів були розроблені і продані компаніями, зареєстрованими в США. Ще 16% компонентів, знайдених у ракеті, були пов'язані з компаніями, зареєстрованими в Європі, і 9% – з компаніями, зареєстрованими в Азії. Ці компоненти в основному складали навігаційну систему ракети і могли бути пов'язані з 26 компаніями зі штаб-квартирами в США, Китаї, Німеччині, Японії, Нідерландах, Сінгапурі, Швейцарії та Тайвані, йдеться в доповіді CAR.
В останньому звіті CAR не названі конкретні компанії, які виробляли компоненти, оскільки немає жодних доказів того, що фірми навмисно відправляли деталі до Північної Кореї – натомість компоненти, ймовірно, були перенаправлені десь у величезному глобальному ланцюгу поставок після того, як компанії продали їх різним міжнародним дистриб'юторам. Тому CAR вважає за краще працювати з компаніями, щоб спробувати вирішити проблему, а не називати і ганьбити їх, заявив представник CAR в інтерв'ю CNN.
Дослідження також показує, що Північна Корея була здатна швидко виготовити ракету і переправити її до Росії. Її компоненти були виготовлені між 2021 і 2023 роками. Виходячи з цих дат виробництва, дослідники стверджують, що ракета «не могла бути зібрана раніше березня 2023 року» і вже в січні була використана Росією в Україні.
Той факт, що північнокорейське ракетне виробництво, схоже, забезпечується частинами, які походять із Заходу, підкреслює, наскільки важко США та їхнім союзникам контролювати, куди йде комерційна електроніка, особливо напівпровідникові компоненти, які надзвичайно складно відстежити після того, як вони потрапляють у глобальний ланцюг постачань.
Результати дослідження вказують на те, що Північна Корея «розробила потужну мережу закупівель, здатну непомітно обходити санкційні режими, які діють вже майже два десятиліття», йдеться у звіті CAR.
Нагадаємо, Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив у січні, що в України вже є перші докази того, що Харків було атаковано балістичною ракетою, переданою Росії КНДР. За словами начальника ГУР МО Кирила Буданова, станом на сьогодні найбільшим постачальником Росії в плані озброєння є саме Північна Корея. Він вважає, якби цієї допомоги не було, то ситуація у РФ була б катастрофічною.