UA / RU
Підтримати ZN.ua

Придатність до військової служби: як радянський "спадок" дає можливість ВЛК ухвалювати несправедливі рішення

Лише частина хвороб і фізичних вад дає право ВЛК ухвалювати однозначне рішення: непридатний або придатний.

Скасування статусу «обмежено придатний» до військової служби в Україні — неоднозначне рішення, яке замість подолання проблем може створити нові. Про це пише у своїй статті «В Україні скасували обмежену придатність. Що тепер буде» на сайті ZN.UA Петро Герасименко.

Читайте також: Мобілізація в Україні: коли військові зможуть звільнитися зі служби

Немає жодних сумнівів у тому, що розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, потребує кардинального оновлення. Але намір поділити всіх військовозобов’язаних тільки на придатних і непридатних без якогось проміжного статусу суперечить світовій практиці і може збільшити на фронті кількість військовослужбовців, які мають проблеми зі здоров’ям.

Читайте також: У Львові показали, як може виглядати «справедлива» мобілізація

Зараз придатність до військової служби визначають на підставі наказу Міністерства оборони №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Цей нормативний акт витоками сягає радянських часів і застарів морально. Він не повною мірою відображає світові стандарти й новітні підходи до діагностики захворювань. А ще надає військово-лікарській комісії (ВЛК) можливості для вкрай широкого трактування фізичного стану призовника чи військовослужбовця.

Читайте також: Мобілізація жінок: чи можлива вона зараз

ВЛК, ухвалюючи висновок, керується «Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві». Розклад містить 86 статей і на перший погляд видається довершеним документом. Проте це враження хибне.

Читайте також: Мобілізація: ляльки й ляльководи

Лише частина хвороб і фізичних вад дає право ВЛК ухвалювати однозначне рішення: непридатний або придатний. Та навпроти більшості статей стоїть позначка: непридатність, обмежена придатність чи придатність до військової служби визначається індивідуально. Формально більшість статей категорії «в» дає змогу ВЛК ухвалити рішення про обмежену придатність призовника. Тоді як категорія «б» дає підстави для висновку про непридатність.

На практиці ж ВЛК майже завжди в таких випадках ухвалює рішення про придатність або обмежену придатність і ніколи — про непридатність призовника. Навіть якщо військовозобов’язаний має кілька статей із підпунктами «б» чи «в», це ніяк не впливає на остаточний вердикт. Хоча здоровий глузд підказує, що це не зовсім правильно.

Раніше ми писали про те, що Верховна Рада ухвалила закон №10449 щодо посилення мобілізації. Документ у другому читанні підтримали 283 депутати. Демобілізацію військових закон не передбачає.