UA / RU
Підтримати ZN.ua

Повістки на блокпостах: чи можуть їх вручати під час мобілізації

Зараз це питання хвилює багатьох.

В Україні триває загальна мобілізація, під час якої чоловіки призовного віку можуть отримувати повістки та вступити до лав ЗСУ. Адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Лихачов в коментарі NV пояснив, чи законно видавати повістки у таких місцях.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: чи можна її отримати, якщо чоловік повторно вчиться у магістратурі

Юрист зауважив, що повістки дійсно можуть вручати будь-де. До того ж, повістка — це не той документ, який може бути оскаржений в суді.

«Вже є рішення Верховного суду, в якому прописано те, що саму по собі повістку оскаржити не можна. Повістка — це лише засіб оповіщення особи про те, що їй необхідно з’явитися до відповідного ТЦК», — сказав він.

Таким чином, на блокпостах може проходити вручення повісток. За словами юриста, головне питання полягає в тому, як саме виписується та вручається цей документ.

Чи можуть вручити незаповнену повістку

«Не всі особи можуть мати купу пустих бланків і заповнювати їх на місці, коли мають початковий підпис начальника ТЦК. Це не зовсім законно, бо начальник ТЦК не може пусті бланки штампувати і ставити підпис під ними», — пояснює юрист.

Він зазначає, що людям мають вручати заповнені повістки для оповіщення про те, що необхідно прийти в ТЦК та уточнити свої військово-облікові дані.

Якщо ж особі вручили повістку, то вона має з’явитися до ТЦК у зазначений час. Якщо ж вона цього не зробила без поважної на те причини, може складатися адміністративний протокол.

«Підстав для того, щоб не отримувати повістки, немає. Більш того, і на місці можуть складати протокол щодо порушення військового обліку. Для того, щоб, скажімо так, менше резонансу створювати, я завжди раджу отримувати повістки, але висновки щодо їхньої правомірності робити вже в подальшому з юристами», —  пояснив юрист.

За його словами, ніде не прописано, що протокол про адміністративне правопорушення має складатися у будівлі ТЦК. Таким чином, він може складатися і на вулиці - на особу, яка не має військово-облікових документів чи порушила правила військового обліку.

«Якщо є причини, що заважають складанню адміністративного протоколу на місці, то працівники ТЦК можуть це використовувати для того, щоб з особою приїхати в ТЦК для складання адміністративного протоколу, якщо особа щось порушила. Скажімо так, це додаткові моменти, які ми бачимо в різних сюжетах про те, що осіб доставляють в ТЦК», — зазначив юрист.

Так, адмінпротокол може складатися на вулиці, але робити це може лише уповноважена на це особа. Зокрема, йдеться про начальника ТЦК або визначену його наказом особу. Представники поліції це здійснювати не можуть.

Нагадаємо, які є законні способи вручення повістки та чи можуть вкинути її у поштову скриньку. Роз'яснення дали у ЗСУ.