Знищення чи серйозне пошкодження літака який російські війська називають Су-57 або за класифікацією НАТО Felon, може вважатися як демонстрацією слабкості протиповітряної оборони Росії, так і втратою унікального зразка зброї якої на сьогодні володіє Росія. Фактично Су-57 є чи не єдиним універсальним носієм всіх зразків найсучаснішої ракетної та авіаційної бомбової зброї країни-агресора.
Рідкісність зразків – не більше 10-15 одиниць Су-57
Літак Су-57 з самого початку свого проектування та випуску мав стати найсучаснішим зразком авіаційної зброї Росії. Більшу частину тактико-технічних характеристик підприємством виробником де оприлюднюється. За приблизними підрахунками візуальним порівнянням відома, що Су-57 має трохи менші габарити, ніж його попередник – Су-27. Вага цього літака достатньо велика для того, щоб зарахувати його до класу важких винищувачів.
Російські джерела зазначають, що цей літак відповідає вимогам винищувачів п'ятого покоління. Однак натівські експерти мають сумніви щодо ефективності літака та його можливостей, зокрема щодо використання стелс-технологій (непомітність) та засобів радіоелектронної боротьби.
Не дивлячись на величезні ресурси які були вкладені в розробку та випуск таких літаків за офіційними джерелами їх вдалося зібрати разом з унікальними прототипами не більше 10-15 одиниць. За іншими джерелами кількість таких літаків може складати до 20 одиниць. Однак серійне виробництво Су-57 не було налагоджене через постійні проблеми під час випуску та проведення випробувань, а також, імовірно внаслідок високої вартості цієї технологічної зброї.
Скандал з поставкою до Індії: замовник відмовився через невідповідність заявлених характеристик та реальних показників
Найбільшим викликом для запуску нового літака у серію став скандал з індійським проектом, коли ВПС Індії мали намір оснастити свій авіапарк російськими новітніми винищувачами. У 2018 році Індія відмовилась від своїх попередніх пропозицій, щодо придбання Су-57. Тоді індійські урядовці зазначили, що вони вважають недостатніми показники захищеності літака, ефективності використаних на ньому стелс-технологій сучасним викликам. Тобто зазначили, що літак є помітним та не настільки потужним, як це рекламувалось росіянами. Крім того, вартість літака на думку замовників, не відповідала реальним показникам.
Що може Су-57?
Один із важливих для російських військ характеристик Су-57 в застосуванні його для ударів по Україні, є можливість використання за допомогою такого літака практично всього спектру ракет та варіацій потужних бомб які випускаються російським ВПК.
Зокрема цей літак може підіймати в небо та запускати по цілям такі ракети як Х-38, Х-58, Х-59, КАБ-1500, КАБ-250, КАБ-500. Є і інші важливі характеристики, наприклад можливість протидіяти системам спостереження. Проте наскільки ці дані, які є у відкритих джерелах, відповідають дійсності та можливості застосування всього цього спектру в бойовій ситуації говорити складно. Оскільки Росія засекретила практично всі дані про Су-57 та його випробовування і практичне використання, зокрема у Сирії, де Су-57 був вперше використаний для бойових ударів.
Більшість західних аналітиків зазначає, що наразі Су-57 є імовірно, поліпшеною версією літаків-винищувачів 4 покоління та не може досягти технічної досконалості винищувачів 5 покоління у країнах НАТО.
8 червня 2024 року на території аеродрому “Ахтубінск” в Астраханській області РФ вперше в історії був уражений багатоцільовий винищувач Су-57. На озброєнні Повітряно-космічних сил Росії є не більше двох десятків таких літаків, серед яких у строю – не більше 10 одиниць.