Більшість журналістів вважають, що в Україні в умовах воєнного стану зберігається свобода слова. Представники медіа оцінюють стан свободи слова в Україні у 2023 році у 6,4 бала за 10 бальною шкалою, де “1” – дуже погано, а “10” – дуже добре, свідчать результати соціологічного дослідження, яке проводив Центр прав людини ZMINA в співпраці з Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва.
Значна частина опитаних журналістів у своїй діяльності, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, стикались із порушеннями права на свободу слова та інформації.
Найчастіше журналісти заявляли про відмову посадових осіб у наданні
журналістам або громадськості суспільно важливої інформації (51% опитаних), цензурування готових матеріалів або заборону оприлюднення певної інформації (22%) та відмови в акредитації (17%).
На запитання, чи існує в Україні цензура, 26% опитаних заявили про її системний характер, 38% відповіли, що вона є в окремих ЗМІ, а 31% вважають, що цензура існує лише як поодинокі випадки.
Представники медіа, які визнавали наявність цензури, зазначили, що вона здійснюється з боку різних органів державної чи місцевої влади, а також власників ЗМІ. На третьому місці – самоцензура журналістів.
“Найчастіше цензура запроваджувалася через пояснення, що у нас війна (57%), що це в інтересах країни (44%), а також, що така позиція не популярна у суспільстві (29%)”, – зазначила політична аналітикиня Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Поліна Бондаренко. За її словами, воєнну цензуру більшість опитаних не вважає критичною для свободи слова.
62% респондентів вважають однією із форм цензури єдиний телемарафон, створений на початку повномасштабного вторгнення РФ. Протилежної думки дотримувалися 18%, 20% журналістів не відповіли на це питання.
Частина опитаних зазначила, що єдиний телемарафон потрібно зберегти принаймні до завершення активної фази війни. Водночас майже всі респондентти відповіли, що його потрібно модифікувати та покращити якість контенту.
"2/3 опитаних переконані в тому, що єдиний марафон має бути припинений, і всі мовники можуть вести мовлення самостійно, проти виступають 11%, а 23% не визначилися зі своєю позицією з цього питання", - йдеться в повідомленні.
Дослідження проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва у співпраці із Центром прав людини ZMINA за підтримки Представництва Freedom House в Україні. Дослідження охоплювало кількісне експертне опитування 132 журналістів у період з 18 по 27 січня 2023 року, а також якісне фокус-групове дослідження (три фокус-групи по 11 медійників у кожній).
Міжнародна організація "Репортери без кордонів" опублікувала результати щорічного рейтингу свободи преси. Незважаючи на війну та дію обмежень на поширення інформації, Україна за рік піднялася у рейтингу зі 106 до 79 місця.