UA / RU
Підтримати ZN.ua

План постачання Україні боєприпасів: чому його реалізація загальмувала

Євродипломати досі обговорюють юридичні тонкощі його реалізації.

Через два тижні після того, як ЄС оголосив про історичну угоду щодо надання Україні боєприпасів, перший у своєму роді план спільної закупівлі боєприпасів для України досі лишається заблокованим через юридичні нюанси його реалізації, пише POLITICО.

За даними джерел видання у дипломатичних колах, у середу посли ЄС зустрілися, однак не змогли досягти значного прогресу в одному з ключових питань.

Яблуком розбрату залишається те, чи будуть ці контракти на постачання зброї надходити виключно компаніям ЄС (і як це юридично визначити), або вони також будуть відкритими для зовнішніх виробників. 

Кілька дипломатів заявили, що Франція наполягає на тому, щоб гроші залишилися в межах ЄС.  Греція та Кіпр підтримують Париж, оскільки, за словами деяких дипломатів, бажають уникнути контрактів з турецькими виробниками.

Двоє дипломатів додали, що перш, ніж досягнення остаточної угоди стане можливим, Європейській комісії, виконавчому органу ЄС, слід визначити потенціал європейських компаній.

У середу посли зосередилися на завершенні обговорення менш суперечливої частини угоди: про безкоштовну передачу Києву великих партій боєприпасів.

За даними джерел, угода щодо плану передачі боєприпасів  практично готова, передбачається, що її текст буде офіційно опублікований наступного тижня.

Втім, існує занепокоєння, щодо можливостей оборонної промисловості ЄС: наразі, схоже, їй бракує потужностей для швидкого виготовлення бажаної кількості снарядів.

Євросоюз мав намір запустити план реалізації, що складається з трьох паралельних процесів.

По-перше, блок виділить 1 мільярд євро на відшкодування країнам, які можуть негайно передати Києву боєприпаси — і, можливо, ракети — зі своїх власних військових арсеналів, або перенаправити поточні замовлення.

Згодом заплановане виділення ще 1 мільярда євро на спільну закупівлю боєприпасів для України та відновлення запасів наданих Європою снарядів.

І третім пунктом має стати вивчення шляхів підвищення здатності Європи виробляти необхідну зброю на роки вперед.

Як повідомлялось, українські війська використовують понад 90 000 набоїв калібру 155 мм на місяць.