UA / RU
Підтримати ZN.ua

Перевірка військово-облікових документів: хто має на це право за законом

Пояснення дав уповноважений Верховної Ради з прав людини.

В Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан. В цей час у військовозобов’язаних чоловіків можуть перевіряти військово-облікові документи.

Читайте також: Відстрочка від мобілізації: чи можна звернутися до суду, якщо відмовили в ній

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у своєму Telegram-каналі розповів, хто має законне право це робити.

Він зазначив, що за законом перевірка військово-облікових документів у чоловіків віком від 18 до 60 років може здійснюватися:

Який порядок перевірки документів

Під час перевірки документів представник ТЦК, поліцейський або інша уповноважена особа повинні назвати свої ПІБ, посаду та пред'явити службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістку разом із документом, що посвідчує особу.

Уповноважений представник запитує у громадянина військово-обліковий документ разом із документом, що засвідчує особу.

Процес пред'явлення та перевірки документів здійснюється із застосуванням фото- та відеофіксації.

Під час звірки даних перевіряється належність громадянина до військового обов'язку, звіряються персональні дані, дані військово-облікового документа з даними у реєстрі "Оберіг".

Якщо громадянин порушує правила військового обліку, старший групи оповіщення пропонує особі прослідувати до ТЦК для взяття на військовий облік, проходження медогляду, уточнення персональних даних та даних військово-облікового документа. Із зазначеною метою громадянину оформлюють та вручають повістку.

У разі відмови громадянина від отримання повістки, уповноважений представник складає акт відмови, який підписується як мінімум двома членами групи оповіщення. Акт зачитують громадянину та подають керівнику ТЦК.

У разі відмови прослідувати до ТЦК, поліцейський із групи оповіщення проводить адміністративне затримання та доставляє громадянина до найближчого ТЦК (на підставі статей 261 та 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Нагадаємо, чи можуть передати повістку через батьків чи дружину.