Під час останнього масованого ракетного обстрілу Росія задіяла одразу шість ракет Х-47 "Кинджал", що стало раніше не баченим прикладом застосування цього зразка зброї.
Однак чи справді "Кинджал" є зброєю, якій нам немає що протиставити, і чи дійсно його ефект є таким суттєвим у контексті російсько-української війни? Очевидно, що ні. Доказом може стати те, що український енергетичний сектор дуже швидко відновився після цього обстрілу - в рази швидше, ніж це було у листопаді-грудні.
Характеристики ракети Кинджал
Для розуміння, чи є вовк таким страшним, як його малюють, варто розглянути всі характеристики російської ракети. Гіперзвуковий "Кинджал" – це надзвукова ракета, яка має можливість виконання маневри у повітряному просторі. Унікальні властивості роблять її найбільш потужним засобом у неядерному арсеналі Росії.
Швидкість польоту гіперзвукової ракети "Кинджал" може досягати більше 10 Махів, або 4080 метрів на секунду, що в кілька разів перевищує швидкість звуку. Дальність польоту - більше 2000 кілометрів. Носіями можуть бути літаки МіГ-31, Ту-22М та Су-57. Ракета з’явилася на озброєнні Російської Федерації у 2018 році та з того часу успішно застосовувалася в різних військових операціях.
Після початку повномасштабного вторгнення, Росія почала використовувати "Кинджали" у спробах зруйнування цивільної інфраструктури України. Так, за даними Пентагону, від 24.02.2022 до 2023 року, країна-агресор випустила до 20 ракет по українській території.
Характеристики системи ППО Patriot
Не дивно, що саме цю систему протиповітряної оборони протиставляють "Кинджалам". Patriot, як відомо має можливості боротися з аеродинамічними та балістичними цілями. Однак чи вистачить сили у американської системи, аби протистояти російським ракетам?
Швидкість ракети-перехоплювача Patriot PAC-3 максимально досягає 2200 метрів на секунду, що може дати негативну відповідь на питання, чи зіб'є американське ППО "Кинджал". Втім, не все так просто. Проблема в тому, що всі характеристики російської ракети є лише паперовими - реальної швидкості, ймовірно, не знають навіть конструктори "Кинджалів". У реальних війнах такий тип зброї раніше не застосовувався, тому "попрактикуватися" американському Patriot у збитті Х-47 не вдавалося.
Всі характеристики однієї з найкращих у світі системи ППО виглядають наступним чином: максимальна дальність перехоплення – 80 км, мінімальна дальність перехоплення – 3 км, максимальна висота – 24 км, маса ракети – 912 кг.
Підсумок
До тих пір, поки в українському небі система Patriot не зустрінеться з російським Х-47 "Кинджал", немає сенсу говорити про можливість чи неможливість їх збивати.
Лише отримавши досвід полювання за ракетами такого типу українські офіцери ППО зможуть відповісти на питання, чи може американський комплекс боротися з "наймогутнішою неядерною зброєю Росії".