Очевидно, що організація і проведення парламентських виборів навіть після закінчення війни наразяться на низку серйозних викликів. Пов'язаних із діями ЦВК, уточненням реєстру виборців, формуванням комісій, розгортанням виборчої структури та політичної конкуренції, якою завжди характеризується виборча кампанія. Про це у статті "Війна і вибори. Яка перемога важливіша?" пише журналістка ZN.UA Інна Ведернікова.
"Проведення ж виборів у розриві воєнного стану може стати справжньою катастрофою. Крім того, що під час паузи в дії воєнного стану Україну залишить значна частина боєздатного чоловічого населення, ще і обрушиться вся законодавча система, - зазначає Ведернікова. - В неї за 15 місяців війни внесено тисячі змін, тож три місяці доведеться жити незрозуміло за якими законами. Що породить безліч афер, обмежень, рейдерства та іншої дрімучості. У той час як ми голосуватимемо у високотехнологічній "Ді", не дуже довіряючи і їй. Люди інтуїтивно це відчувають, тому й не підтримують ідеї проведення виборів під час війни".
Навіть сама постановка питання проведення виборів під час війни підриває легітимність майбутнього парламенту. Одна справа, коли з голосування об'єктивно випадають жителі тимчасово окупованих територій, зовсім інша — коли через руйнування неможливо повноцінно організувати вибори відразу в кількох регіонах, сказано в статті. Такий ризик є на Херсонщині, Харківщині, в Запорізькій, Донецькій і Луганській областях. Як і ризик не забезпечити можливості проголосувати за кордоном восьми мільйонам українців, що виїхали.
Це не бентежить низку представників ЄС, готових на "Дію" і "неідеальні вибори" заради демократії, але б'є по виборчих правах величезної кількості українців.
Про це, безумовно, знає президент Зеленський, який потрапив у жорстку пастку реальності. Де йому доводиться балансувати між державним інтересом (зберегти країну) і політичною доцільністю (зберегти владу), пише Ведернікова.
"Пазли справді скласти важко. Навіть якщо з'явилася можливість обпертися на мотивуючу заяву президента ПАРЄ Тіні Кокса. Хоч би яким краєм приклав, скрізь якщо не болить, то некомфортно, - зазначає автор. - А не знаєш, як зробити, роби за статутом. Адже це закон і воєнного, і мирного часу".
Більше матеріалів Інни Ведернікової читайте за посиланням.