Остання модернізація Росією крилатої ракети Х-101 не виправдала очікувань їхнього керівництва, однак агресор продовжує шукати способи для виробництва ракет і можуть з'явитися нові модифікації для підвищення смертоносності ракет, заявив представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генерального штабу. Збройні сили України полковник Микола Данилюк.
За його словами, основна ракета, яку російські війська використовують для ударів по Україні та позиціонують як високоточну зброю - ракета Х-101. Однак допомога західних партнерів у посиленні української системи протиповітряної оборони та напрацювання досвіду силами протиповітряної оборони призвела до зниження ефективності російських ударів по території України.
При цьому Х-101 є однією із найновіших розробок російського військово-промислового комплексу, якою «пишається країна-агресор», тому вони змушені проводити модернізацію цієї ракети.
Насамперед росіяни зіткнулися з проблемою точності наведення ракет та ударними темпами почали нарощувати можливості наведення. За словами Данилюка, основною відмінністю нової оптикоелектронної системи наведення Х-101 є наявність трьох нерухомих об'єктивів. У старій версії – один об'єктив, встановлений на поворотний механізм із кутами повороту до 10 градусів. Також зміни були внесені до електронно-обчислювальної машини ракети.
«Ця складова крилатої ракети Х-101 є прямим доказом залежності російського ВПК від іноземних компонентів. Але РФ змогла замінити частину мікросхем та чіпів на чіпи інших виробників. Це не означає неефективність санкцій, інакше РФ мала б необмежений доступ до компонентів», - сказав він. .
Також у нових ракетах було виявлено блок постановки пасивних перешкод Л-504, який оснащений піропатронами з дипольними відбивачами, які працюють на створення умов радіолокаційного придушення.
«Під час пострілу вони створюють хмару, що ускладнює наведення засобів ППО на ракету. За задумом росіян, це дасть можливість ракетам здійснювати прорив нашої ППО. Але проведені дослідження та статистика робота української ППО свідчить, що остання модернізація крилатої ракети Х-101 не виправдала очікувань країни-агресора», - зазначив представник Генштабу.
Зокрема масованого прориву української протиповітряної оборони не відбувається, а російські ракети все частіше падають на їхній же території, не долітаючи до України.
«Тому можуть з'явитися нові модифікації та технічні рішення для підвищення точності та смертоносності російських ракет. Україна потребує подальшої допомоги союзників», - додав Данилюк.
Водночас, як зазначив експерт, РФ продовжує знаходити можливості для виробництва нових ракет.
У Генштабі стверджують, що запаси Х-101 у РФ суттєво зменшились, тому росіяни використовують ракети вже 2023 року виробництва, уламки яких знайшли після удару 10 лютого.
Х-101 – російська стратегічна крилата авіаційна ракета, призначена для ударів по важливих наземних цілях. Ракета здійснює політ на дозвукових швидкостях, має варіативний профіль польоту завдяки можливості зміни висоти від 30 до 6 тис. м. Приблизна вартість ракети Х-101 – 12 млн доларів США.
Нагадаємо, в ніч на 16 лютого Росія здійснила черговий масований ракетний удар по Україні з застосуванням ракет та БПЛА. Як наслідок, є влучання в чотирьох регіонах - на півночі, а також у Львівській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях.