Ця фотографія викличе біль не у одному серці. Це руїни найстарішої школи Маріуполя - вона була побудована ще у XIX столітті. І от тепер, коли до Маріуполя прийшов "русскій мір", школа, якій цього року мало виповнитися 130 років, знищена.
"Окупанти знищили найстарішу школу Маріуполя - пам'ятку історії. На її місці зводять нову будівлю".
Про це написала Маріупольська міська рада у Телеграм-каналі.
Маріупольський колегіум-школа № 1 – один з найстаріших навчальних закладів Маріуполя. Його побудували ще у 1894 році.
Спочатку в будівлі нинішньої школи, на базі комор купця Момбеллі, розташовувалася Маріїнська жіноча гімназія. Виникла вона завдяки зусиллям видатного діяча Маріуполя, історика, етнографа, першого дослідника історії Приазов’я Феоктиста Аврамовича Хартахая, який подав спеціальну заяву міській думі для того, щоб створити чоловічу і жіночу гімназії. Згідно з його клопотанням була створена чоловіча Олександрівська гімназія, а у 1876 р. міська дума розглянула і затвердила акт про те, що необхідно створити й жіночу гімназію.
16 вересня 1876 р. відкрилася Маріупольська жіноча гімназія. Кілька років гімназія розміщувалася в орендованих приміщеннях, а з 1894 р. – отримала власне приміщення саме цієї школи. Складалася гімназія з підготовчого і 7 основних класів. Поступово кількість класів збільшилася до 20: чотири підготовчих, сім основних, сім паралельних і два додаткових. Незабаром був відкритий додатковий (восьмий) педагогічний клас, де готувалися домашні вчительки та виховательки, вчителі міських і сільських початкових училищ.
Під час Другої світової війни у будівлі був розташований шпиталь. Восени 1943 року, йдучи з міста, нацисти спалили будівлю майже дощенту. Вона була відновлена після війни, а в 1951 році тут відбувся перший післявоєнний випуск.
Через 80 років, у 2022, тут знову помирали поранені люди - на цей раз від військових обстрілів росіян. У школі облаштували укриття. Але це не зупиняло. І от тепер вони вщент знищили не просто школу - історію міста: з цієї школи вийшло немало відомих людей.
Тепер загарбники зводять нову будівлю, намагаючись знищити докази своїх злочинів.
Унаслідок агресивної війни Росії проти України серйозних ушкоджень зазнали 3 798 навчальних закладів, з яких 365 було повністю зруйновано.
Такі цифри оприлюднив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. Ці дані були названі 2 вересня, в день, коли в Україні почався новий навчальний рік.