UA / RU
Підтримати ZN.ua

Обов’язки ТЦК та СП: що вони мають робити під час мобілізації

Пояснення дав юрист.

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку можуть отримувати повістки та мають з’явитися у територіальні центри комплектації та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Читайте також: Воєнний стан: чи можуть мобілізувати чоловіків старше 50 років

Адвокат і радник Gracers Law Firm Сергій Савинський розповів «РБК-Україна», які обов’язки є у ТЦК та СП під час мобілізації.

За інформацією юриста, в цілому ТЦК та СП мають право на здійснення різних заходів.

Призов громадян

Оповіщення та призов громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів):

«ТЦК організовують заходи з призову на військову службу осіб офіцерського складу, резервістів та громадян під час мобілізації. Важливо зазначити, що призов здійснюється незалежно від місця, де особа перебуває на військовому обліку. Це означає, що навіть якщо особа змінила місце проживання або місце служби, вона підпадає під юрисдикцію місцевого ТЦК», - пояснив він.

Перевірка військово-облікових документів (у період проведення мобілізації)

Юрист уточнив, що під час мобілізації ТЦК перевіряють військово-облікові документи у чоловіків віком від 18 до 60 років.

«Ця процедура викликає чимало запитань серед громадян, адже багато хто не завжди усвідомлює необхідність постійного оновлення інформації про військовий облік», - зауважив він.

Вручення повісток

Резервістам та військовозобов'язаним - у межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного ТЦК та СП).

«Одним із найпоширеніших питань є питання вручення повісток. ТЦК має право вручати повістки резервістам і військовозобов'язаним, незалежно від того, чи перебувають вони в конкретному місці на обліку. Це часто призводить до плутанини та стресу серед громадян, оскільки не всі знають, як правильно реагувати на такі дії», – розповів адвокат.

Фіксація процесів

Фото- та відеофіксація процесу перевірки військових документів або вручення повісток - із використанням відповідних технічних приладів, засобів або спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до відповідного реєстру (виняток становлять співробітники СБУ, розвідувальних органів України, а також військовозобов'язані та резервісти, які перебувають у них на військовому обліку).

«Це додає прозорості процесу та дозволяє зменшити можливі непорозуміння або випадки неправомірних дій. Проте це нововведення може викликати певний дискомфорт серед громадян, які не завжди готові до такої публічності», – пояснив юрист.

Адміністративні заходи

Йдеться, зокрема, про звернення ТЦК до органів поліції для:

Адміністративне затримання таких осіб здійснюється незалежно від їхнього місця перебування на військовому обліку (в такому разі особа доставляється до найближчого ТЦК та СП).

Крім того, ТЦК можуть (за необхідності) виписувати постанову про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності без складання протоколу про адміністративне правопорушення:

«У разі порушення вимог щодо військового обліку, ТЦК мають право ініціювати адміністративну відповідальність. За певні порушення військового законодавства, такі як уникнення від мобілізації, військовозобов'язані можуть притягуватися до адміністративної відповідальності без складання протоколу», - уточнив Сергій Савинський.

Нагадаємо, наскільки законно надсилати повістки поштою та які наслідки можуть бути, якщо її проігнорувати.