Коли міністри закордонних справ зібралися 28 листопада у штаб-квартирі НАТО, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наполягав на тому, що Україна залишатиметься головним пріоритетом. Він спрогнозував, що допомога США продовжиться – не лише для захисту американських інтересів безпеки, але й тому, що це «те, про що ми домовилися».
«Це наш обов'язок – забезпечити Україну зброєю, якої вона потребує, тому що це буде трагедією для українців, якщо президент [Росії Владімір] Путін переможе. Це також буде небезпечно для нас. … Виклик зараз полягає в тому, що нам потрібно зберегти підтримку. Ми просто повинні залишатися на цьому шляху», – сказав Столтенберг журналістам у Брюсселі на початку дводенних засідань Альянсу, пише The New York Times.
Держсекретар США Ентоні Блінкен намагався прибрати занепокоєння партнерів щодо зменшення американської підтримки України. Пропозиція Білого дому виділити Україні близько 61,4 мільярда доларів додаткової надзвичайної допомоги із загального плану на суму 106 мільярдів доларів зайшла в глухий кут у Палаті представників, очолюваній республіканцями.
«Ми будемо рішуче підтверджувати нашу підтримку Україні, яка продовжує протистояти агресивній війні Росії», – сказав Блінкен перед початком зустрічей 28 листопада.
Ці зауваження підкреслили намагання НАТО стримувати Росію в той час, коли війна в Україні наближається до дворічного рубежу – і, швидше за все, затягнеться на значно довший час.
Те, що колись було яскравою демонстрацією єдності всередині військового альянсу, поступилося місцем побоюванням, що провідні республіканці в США відмовляться від подальшої підтримки хвилі озброєнь, які Захід надсилає в Україну з моменту російського вторгнення в лютому 2022 року. Адміністрація Байдена, яка прагне підтримати Україну і залишитися надійним партнером у НАТО, прогнозує, що фінансування війни буде схвалено до кінця року.
«Для безпеки США, для безпеки Альянсу і для того, щоб наші ключові партнери відчували себе в безпеці, дуже важливо, щоб ми надавали допомогу, яку вони просять», – заявив журналістам напередодні зустрічей у Брюсселі Джеймс О'Брайен, помічник держсекретаря США з питань європейської політики.
Можливо, пам'ятаючи про невизначеність щодо підтримки України з боку союзників, кілька дипломатів заявили, що Альянс повинен чітко визначити довгострокові зобов'язання у сфері безпеки і «разом визначити наступні кроки, щоб не створювати очікування, які ми не зможемо виконати», – сказала Марія Габріель, міністр закордонних справ Болгарії.
Міністр закордонних справ Канади Мелані Джолі підтримала цю стурбованість.
«Хоча те, що відбувається на Близькому Сході, привертає багато нашої уваги, ми повинні переконатися, що ми завжди зосереджені на Україні. Україна має багато, але потребує більшого. Було багато слів. Нам потрібно ще більше дій, і саме тому ми будемо говорити про виконання наших зобов'язань», – сказала Джолі.
Нагадаємо, спікер Палати представників Конгресу США республіканець Майк Джонсон заявив, що він «впевнений і оптимістичний», що американський парламент зможе ухвалити надання додаткових коштів на допомогу Ізраїлю та Україні до різдвяних свят. Хоча інший республіканець глава Комітету з питань розвідки Палати представників Майк Тернер раніше заявив, що нову американську допомогу Україні та Ізраїлю буде важко ухвалити до кінця року – через відсутність компромісів щодо прикордонної політики між демократами та республіканцями.