В Україні зараз відбувається "екзистенційна криза мобілізації", повідомляє видання Spiegel, посилаючись на одного з американських чиновників. Це явище полягає в тому, що держава не встигає підготувати достатню кількість солдатів, аби і поповнювати втрати на полі бою, і протистояти російській армії, яка переважає чисельно.
За словами ЗМІ, розмови про потенційне уникнення служби у Силах оборони стали буденними для українців. Громадяни використовують різні методи: вперше вступають до університету у віці 40 років, підкуповують лікарів, щоб отримати довідку про інвалідність, або знаходять "системно важливу" роботу, де є можливість бронювання. Звісно, не всі можуть дозволити собі один з таких варіантів.
"Є ті, хто не проживає за адресою прописки і рідко залишає дім, щоб не зіткнутися з представниками влади. Або платять тисячі євро, щоб втекти за кордон, — додають у матеріалі. — ... Необхідність служити в армії стала питанням привілеїв... Ті, хто має менше ресурсів, частіше опиняються на вулиці, звідки їх відправляють спочатку у військову бюрократію, а потім — в армію".
ЗМІ цитує результати дослідження Центру Разумкова, під час якого майже половина респондентів заявили, що їм не соромно ухилятися від військової служби. А засудили такі дії лише 29%.
Тим часом ті, кого все ж мобілізували, жаліються на порушення. Мовляв, це робили незаконно — у супермаркетах або дорогою до аптеки без чинних військових документів. А після так званої "бусифікації" чоловіків одразу відправили до навчального табору, не давши змоги навіть попрощатися з сім'єю і дітьми. ЗМІ наголошує, що більшість новобранців, з якими поспілкувалися журналісти, старші за 50 років, у них є проблеми зі здоров'ям. Втім, під час проходження ВЛК їх практично не оглядають.
"Примусова мобілізація має свої наслідки: повідомляється про випадки, коли чоловіки залишали навчальні центри за кілька днів. Новобранці тікають через ліс вечорами, передають свої координати телефоном і сідають в автомобілі на узбіччі", — пише Spiegel.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський, попри заклики США, заявив: зниження мобілізаційного віку до 18 років не буде. Глава держави наголосив, що країна не повинна компенсувати нестачу озброєння молодими солдатами. З таким рішенням не погоджується офіцер ЗСУ та експерт у сфері безпілотників Юрій Касьянов, який пояснює, що середній вік бійця Сил оборони, який сьогодні становить від 45 до 50 років, впливає на боєздатність війська.
Чи дійсно необхідно Україні знизити мобілізаційний вік до 18 років, як про це говорять наші міжнародні партнери? Розбирався з цим Олександр Чистяков у статті "Чи варто мобілізувати 18-річних? І що насправді потрібно для перемоги?".