UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Недостатньо обґрунтовано»: незалежні експерти засудили доповідь Amnesty International з критикою ЗСУ – NYT

Організація сама замовила перевірку своєї скандальної доповіді.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International замовила незалежну перевірку свого ж скандального звіту, у якому було сказано, що Збройні сили порушують закони війни. Експерти назвали доповідь неточною, неоґрунтованою та недостатньо підтвердженою. Про це йдеться у статті The New York Times.

Йдеться про скандальну доповідь організації, опубліковану 4 серпня 2022 року, у якій було сказано, що ЗСУ незаконно наражають «цивільних осіб на небезпеку», розміщуючи поблизу солдатів і завдаючи ударів з населених пунктів. Це спричинило великий резонанс і організація після цього ініціювала проведення незалежної експертизи, щоб оцінити процес підготовки матеріалу, здійснити його юридичний та політичний аналіз і оцінити його обґрунтованість.

Читайте також: Amnesty International випустила конверти з «братніми обіймами» агресора і жертви

До групи незалежних експертів входили Емануела-К'яра Гіллард з Оксфордського університету, Кевін Джон Хеллер з Копенгагенського університету, Ерік Талбот Дженсен з Університету Брігама Янга, Марко Міланович з Університету Редінга та Марко Сассолі з Женевського університету.

Вони, детально вивчивши доповідь та методологію її підготовки, одностайно заявили, що Amnesty International допустила кілька вагомих помилок у ній, а її ключові висновки про те, що Україна порушила міжнародне право, були недостатньо підтверджені наявними доказами.

У звіті експертів сказано, що загальний текст публікації від 4 серпня був «написаний двозначним, неточним і в деяких аспектах сумнівним з юридичної точки зору».

«Це особливо стосується початкових абзаців, які можуть бути прочитані як такі, що мають на увазі – хоча це і не було наміром Amnesty International – що на системному чи загальному рівні українські сили були в першу чергу або однаково винні в загибелі мирних жителів, яка сталася внаслідок нападів з боку Росії», – йдеться у висновках експертизи.

За словами поінформованого з цього приводу джерела NYT, початкова версія звіту була ще жорсткіша. Але Amnesty International лобіювала комісію експертів, щоб пом’якшити тон їхнього звіту. Зокрема формулювання про те, що попередня оцінка Amnesty була «необґрунтованого», змінили на «недостатньо обґрунтований».

Джерело також стверджує, що комісія представила свою остаточну оцінку на початку лютого і спочатку показала його представникам правління Amnesty International і ті вирішили просто використати її для внутрішнього поширення. В електронному листі представник Amnesty International охарактеризував незалежну перевірку як «частину внутрішнього процесу, що триває, і ці висновки послужать інформацією і покращать нашу майбутню роботу».

Також ідеться про те, що деякі співробітники Amnesty International висловили серйозні сумніви щодо того, чи достатньо їхня організація консультувалася з українським урядом, щоб зрозуміти, чому сили ЗСУ були саме так розміщені і чи можливо було дислокувати їх по-іншому. На думку експертів, Amnesty International мала ретельніше це вивчити.

Читайте також: «Моби і тролі»: гендиректорка Amnesty International обізвала українців, які заступились за ЗСУ

Нагадаємо, після публікації доповіді Amnesty International, численні військові експерти розкритикували її як таку, що теоретизує війну та не має нічого спільного з реальними бойовими діями. The Times присвятило звіту статтю, в якій звинуватило правозахисників у просуванні російських наративів. Українська філія у підготовці звіту участі не брала, наступного дня після публікації на знак протесту звільнилася голова AI в Україні Оксана Покальчук.