UA / RU
Підтримати ZN.ua

Наш сусід здав нас за підтримку України: як живе окупований Мелітополь

Патріоти в місті зараз в меншості, але і в колаборантів настрій уже не переможний.

Українські патріоти в окупованому Мелітополі Запорізької області перебувають у меншості. Здебільшого жителі міста, які його не покинули за понад рік війни, або підтримують Росію, або байдужі до зміни влади в принципі, розповіла телеканалу CNN жителька Мелітополя.

За її словами, ті, хто залишився, переважно підтримують проросійську владу та переконані, що вона  залишиться в місті.  Однак є й українські патріоти, які досі відмовляються отримувати російські паспорти.

«Про те, що хтось підтримує Україну, на ринку можна зрозуміти, коли просиш якісну продукцію. Продавці починають проклинати Росію, тому що тепер їм доводиться вибирати між продажем поганих і гірших товарів», - розповіла жінка.

Вона каже, що проблем продуктами, дефіциту товарів немає, але нема і різноманітності. Все, що імпортується з Росії, містить пальмову олію. Жахливої якості і російська побутова хімія, тому люди намагаються купувати турецькі, або в гіршому разі білоруські товари. Однак і ціни на них значно вищі.

Погрішала й якість товарів місцевого виробництва: «Вершкове масло, яке виготовляється на тому ж заводі, має такий поганий смак, що ми не знаємо, що робити, щоб замаскувати смак».

Але найбільша проблема з медикаментами та дитячим харчуванням.

«Мої мама і бабуся хворі на цукровий діабет. Російські ліки мають однакову діючу речовину, але діють вони на них абсолютно по-різному. Вони мають різні дозування та допоміжні речовини, і моїй мамі та бабусі стало набагато гірше, коли вони почали їх приймати. Ми отримали з України через Крим деякі українські ліки, яких вистачило на півтора місяці», - розповіла мелітопольчанка.

Загалом в місті всі більш-менш розуміють хто за кого, але партизани та патріоти намагаються виїхати, оскільки це загрожує їхньому життю.

«Наш сусід здав нас за підтримку України, але нас не чіпають, принаймні поки. Моя сусідка працює в новій владі і знає, що ми активно протистояли Росії на першому етапі війни. Думаю, нам видадуть якийсь документ, який дають «неблагонадійним», де написано, що ми відмовилися від паспортів. Це нічого не означає, крім того, що ми показали, що ми відмовилися брати російські паспорти. Це тимчасове посвідчення негромадянства, але ви або берете цей папірець, або вам потрібно їхати з Мелітополя. Отже, ми його візьмемо», - каже жінка із сумом.

Читайте також: У ЗСУ повідомили про звільнення села в Запорізькій області: карта

Вона підтверджує, що росіяни намагаються змусити всіх отримати російські паспорти, адже маніпулювати людьми із «російським громадянством» легше. Власникам українських паспортів можуть відмовити у будь-чому, зокрема і в медичній допомозі.

«Я боюся, що зрештою мені доведеться його отримати. Але ми відтягуємо цей момент. … Загалом, великий відсоток населення вже має російські паспорти. Якщо ви цього не зробите, ви чорна вівця, і вас можуть обшукати», - констатує співрозмовниця.

Обшуки у Мелітополі зазвичай проводяться після обстрілів і нападів партизанів на проросійських колаборантів. І якщо до квітня по території окупованої зони можна було вільно пересуватися без документів, то зараз потрібен російський паспорт або документ не громадянина.

Щоправда, окупанти хвилюються через чутки про контрнаступ. За останній місяць у місті кардинально змінилися настрої: від «Мелітополь назавжди з Росією» до роздумів, де і як будуватимуть оборонні лінії.

«Звісно, про це говорять прості солдати в місті, але вже немає того переможного настрою. Я відчуваю, що скоро тут щось станеться. Українські гривні скуповують на ринку, а фермери відмовляються продавати свою продукцію, бо чекають, щоб віддати її в Україну. І всі сусіди, які за Росію, перестали з нами спілкуватися, бо вже не впевнені, що Росія залишиться тут назавжди, і бояться розмовляти», - додає жынка.

Тим часом, за її словами, в Мелітополі всі роблять вигляд, що живуть цивільним життям.