Порівняно ефективними у росіян є лише ті ракетні удари по Україні, які вони завдають балістичними ракетами малої дальності. Тож, ймовірно, вони намагатимуться наростити арсенал саме цієї зброї, закуповуючи її у тім числі і за кордоном.
Таким припущенням ділиться у черговому своєму звіті Американський Інститут вивчення війни ISW.
Тут зауважують, що російські війська регулярно використовують балістичні ракети малої дальності для ударів по українських містах ближче до лінії фронту, і ці ракети успішніше обходять українську ППО, ніж будь-які інші. Українська протиповітряна оборона перехопила 149 із заявлених 166 російських крилатих ракет під час інтенсивних атак 29 грудня 2023 року. Водночас їй вдалося перехопити лише кілька балістичних ракет, які Росія запустила по Україні у той самий час.
Російські війська перепрофілювали зенітні ракети С-300 і С-400 для ударів по наземних цілях в Україні, і українські чиновники визнали, що українській ППО важко перехопити ці нестандартні ракетні атаки. Українські сили також виявилися менш успішними в перехопленні балістичних ракет «Іскандер» під час останніх ударів.
Втім, удар балістикою є майже невідворотнім, якщо ППО намагається його відбити все тими ж С-300 і С-400, але у їх початковому, зенітному амплуа, до того ж в умовах дефіциту зенітної зброї.
ISW зауважує, що українські сили спромоглися перехопили всі ракети «Іскандер-М» та С-300/С-400, які росіяни запустили по Києву 12 грудня. Позатим 2 січня ЗСУ перехопили всі 10 гіперзвукових «Кинждалів» за допомогою наданих Заходом систем Patriot.
Таким чином успіх російських балістичних атак залежить і від кількості і якості ППО, яку Україна може їм протиставити.
В ISW вважають, що відносний «балістичний» успіх росіян може активізувати спроби Росії отримати цю зброю з-за кордону. Дослідники виходять з припущення, що російський ВПК не може виробляти балістичні ракети в масштабах, необхідних для постійних ударів по Україні, то ж РФ шукатиме балістику в інших країнах.
Раніше повідомлялося, що Росія планує закупити в Ірану балістичні ракети малої дальності. Також протягом останніх тижнів Москва почала отримувати балістичні ракети з Північної Кореї.