UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військова служба: для ЗСУ хочуть посилити відповідальність за деякі порушення

Відповідний законопроєкт подали до Верховної Ради.

Через повномасштабне військове вторгнення Росії в Україні продовжується воєнний стан та загальна мобілізація. Під час воєнного стану в Україні посилили відповідальність військових за дизертирство, а тепер депутати хочуть розширити відповідальність.

Так, депутат від «Слуги народу» Олександр Дануца та позафракційний Володимир Арешонков подали законопроєкт №9017 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо злочинів проти встановленого порядку несення військової служби». Про це пише видання НВ.

Як можуть посилити відповідальність військових за деякі порушення

Документом пропонується розширити умови застосування покарання за статтею 402 КК (Непокора) та статті 403 (невиконання наказу).

Якщо законопроєкт буде прийнятий, то військові будуть нести відповідальність не лише за відкриту відмову виконати наказ начальника, інше умисне невиконання наказу, але й також за:

Аналогічно кримінальна відповідальність за статтею 403 також наставатиме за невиконання розпорядження командира або начальника.

В статті 404 (опір начальникові) пропонують додати додатковий склад злочину ― опір командирові.

Читайте також: Зеленський відреагував на петицію з вимогою скасувати підписаний ним так званий закон «про дезертирство»

Відповідальність наставатиме за погрози, погрози вбивством, опір командиру або начальнику або дії, які призвели до тяжких наслідків.

У статті 405 відповідальність настає за дії щодо командира або начальника. Покарання за статтею 405 КК (погроза або насильство щодо начальника) розширена з 5−10 років до 6−10 років, у разі застосування бойових припасів.

За статтями 425 (недбале ставлення до ВС) та статті 427 (залишення ворогові засобів ведення війни) каратимуть і начальників і командирів.

У пояснювальній записці автори законопроєкту стверджують, що аналізували обвинувальні вироки за вказані злочини протягом 2011−2021 років. 33 військові були засуджені за статтею 405 ― це близько 33% справ цього періоду.

Автори документу зазначили, що суди винесли більш м’які покарання, попри те, що стаття закону передбачає покарання як за тяжкий злочин.

Читайте також: Комітет ВРУ вимагає від відповідальних за мобілізацію пояснити видачу повісток на вулиці

Аналіз 20 обвинувальних вироків, винесених суддями протягом 2022 року за вчинення злочинів, передбачених ч. 4 ст. 405 КК України, показує зміни у покаранні. До 30% від загальної кількості засуджених військовослужбовців у 2022 році як покарання застосовувалося тримання в дисциплінарному батальйоні, до 20% ― арешт з відбуванням на гауптвахті. В 15% продовжується винесення кримінальних покарань у виді 5 років позбавлення волі зі звільненням з випробувальним терміном за статтею 75 КК України.

Так, автори законопроєкту вважають, що посилення покарання сприятиме зменшенню вчинення злочинів на фронті та у тилових частинах.

Раніше ми писали, кого в Україні не можуть мобілізувати через вік.