Німеччина зможе віднайти правильне використання своїх можливостей у роботі міжнародної коаліції з надання Україні західних літаків, заявив посол України в Німеччині Олексій Макеєв у інтерв'ю редактору відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяні Силіній "Посол України Олексій Макеєв: «Я відчуваю, що сьогодні Німеччина допомагає нам перемогти»".
Дипломат також визнав, що наразі основна увага зосереджена на створенні коаліції з винищувачів F-16 для нашої держави, і наголосив: "Ми працюємо над тим, щоб німецька сторона, в якої немає F-16, знайшла спосіб, як нам у цьому допомагати політично, фінансово, фізично. Я впевнений, що ми знайдемо рішення".
За словами Макеєва, зараз у німецької влади немає фактично жодних невиконаних досі запитів з боку України в глобальному розумінні. Йдеться про броньовану техніку, артилерію, набої, розвідувальні системи, радари, засоби ППО.
"Літаки? Питання за зачиненими дверми, звичайно, обговорювалося. Про те, що ми хочемо створити літакову коаліцію. Але наша розмова з німцями – це не «дайте нам якісь літаки». Ми кажемо: «нам потрібно те і те для досягнення таких-то цілей…»" – пояснив посол.
Відповідаючи на запитання редактора, чи може Берлін стати першим у передачі Києву сучасних винищувачів, Макеєв сказав, що для цього ФРН треба мати таку ж кількість літаків, як танків Leopard. "У Німеччині немає такої кількості, і, знову ж, ми говоримо, за великим рахунком, про F-16", – додав він.
Водночас, дипломат згадав про візит глави України Володимира Зеленського в Німеччину. Президентський борт на шляху супроводжували винищувачі Eurofighter.
"Дуже симпатично виглядали ці винищувачі, всі з цього приводу в дуже добрій атмосфері на борту жартували, що б це могло означати… Я не можу далі вдаватися в деталі стосовно Eurofighter, але лідерство Німеччини, яке проявилося за останні декілька місяців у багатьох речах, можливо, допоможе нам знайти форму, як вона підтримає цю літакову коаліцію. Не йдеться про «вичавлювання» одного чи двох літаків або технічного обслуговування, чи фінансування, чи навчання. Йдеться про формування коаліції", – сказав Олексій Макеєв.
Як уточнив посол, зараз Німеччина відіграє провідну роль у танковій коаліції. У країні зрозуміли, що лідерство в подібній коаліції, наприклад, виражається у випадку, коли німецький міністр оборони Борис Пісторіус з польськими представниками залучає інші держави до створення ремонтного хаба в Польщі.
"Так само і в питанні літаків, я впевнений, німці знайдуть правильне застосування своїх можливостей. Але це дуже кропіткий процес – формування позитивного ставлення – він потребує тиші, фахових розмов та експертної аргументації. І коли наш президент чітко розповідає на конкретних прикладах, чому нам потрібне саме це обладнання, тоді не може бути негативної відповіді. Німці кажуть: «Звичайно, зрозуміло, тепер наступна поставка буде саме цих речей, які ви просите»", – підсумував український дипломат.
Днем раніше прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак домовився з главою уряду Нідерландів Марком Рютте про роботу над формуванням міжнародної коаліції для забезпечення України винищувачами F-16 та навчання пілотів. Станом на сьогодні вже три країни повідомили, що готові розпочати підготовку для наших льотчиків – Британія, Франція та Бельгія.