Здобування під час війни другої вищої освіти - законний, але не чесний спосіб уникнути мобілізації, вважає глава МОН Оксен Лісовий. На своїй сторінці в Facebook він наголосив, що освіта не повинна перетворитися в імітацію чи намагання знайти лазівку.
"Вчитися ніколи не пізно, втім, вступ до університету не повинен ставати формальністю тільки для отримання будь-яких переваг і бонусів, - пише Лісовий. - Сьогодні ми маємо тенденцію, коли люди використовують вступ до університетів як легальний, але все ж таки нечесний спосіб уникнути мобілізації".
За словами міністра, у 2022-му в Україні кількість студентів-чоловіків від 25 років збільшилася на 55 тисяч. З них 33 тисячі вирішили йти на магістратуру. Як наслідок, це питання збираються врегулювати у Верховній Раді - заборонити поширювати відстрочку на здобування другої непослідовної вищої освіти чоловікам, старшим за 30 років.
Лісовий наголосив, що функція відстрочки буде зберігатися для тих, хто молодший за 30 років й здобуває послідовну освіту, а також для педагогів, основне місце роботи яких - навчальні заклади, де їх навантаження становить не менше 0,75 ставки.
"Право на освіту – гарантоване Конституцією України. І всі охочі й надалі зможуть його реалізовувати. Водночас у Конституції зазначено, що захист України, її незалежності та територіальної цілісності є обов'язком громадян. Шукати лазівки для нібито реалізації одного права й уникнення обов’язку – не про чесність і не про гідність", — резюмував міністр.
Нагадаємо, секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що після 24 лютого 2022-го кількість чоловіків 45-50 років, які вирішили продовжити навчання, збільшилася в рази. Як наслідок, у ВРУ зареєстрували законопроєкт, мета якого - перекрити "лазівку" для громадян призовного віку, які для уникнення мобілізації вирішують здобувати другу/третю вищі освіти.