UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ліквідація МСЕК: чи будуть мобілізувати осіб з інвалідністю

Відповідь дали у МОЗ.

У листопаді президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 11225 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи». Так з 1 січня 2025 року в Україні почала діяти оновлена система для встановлення інвалідності, яка замінить МСЕК.

Читайте також: Пенсія по інвалідності: як її оформити військовослужбовцю

У зв'язку з цим ширяться чутки, що ліквідація МСЕК приведе до мобілізації осіб з інвалідністю. У Міністерстві охорони здоров'я розповіли, що зміниться та кому насправді потрібно проходити повторний огляд в новій системі оцінювання.

Там зазначили, що інформація про те, що всі чоловіки з інвалідністю віком 25-60 років мають пройти переогляд щодо встановлення інвалідності, не відповідає дійсності.

Ця категорія людей проходитиме повторний огляд виключно у випадку, якщо протягом 2022-2024 років вони мали пройти його, але не змогли з поважних причин та відповідно до винятків у законодавстві на час воєнного стану.

І МСЕК, і експертні команди з лікарів-практиків, які їх замінять з 1 січня 2025 року, встановлюють чи скасовують інвалідність виключно на основі підстав і критеріїв, визначених у законодавстві.

У МОЗ нагадали, що усі люди, які мають статус інвалідності, продовжують отримувати пільги, послуги, допомогу та, зокрема, відстрочку від мобілізації, на підставі висновку МСЕК протягом терміну його дії.

Винятки становлять тільки незаконні рішення про встановлення інвалідності, щодо яких відкриті кримінальні справи, встановлені докази незаконності, наявні судові рішення.

Щодо проходження повторних оглядів:

Винятки — неможливість повторного огляду з таких причин:

Нагадаємо, чи залишиться третя група інвалідності, якщо її людина отримала безстроково.