UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кошти на вітер. Чому поставки Україні радянських винищувачів МиГ-29 — погана ідея?

Польща та Словаччина намагаються допомогти ЗСУ всіма можливими способами, але це явно не найкращий шлях для підтримки України зараз.

Сьогодні речник Повітряних сил України Юрій Ігнат розповів, що передача Україні польських та словацьких винищувачів МіГ-29 лише частково посилить спроможності винищувальної авіації Повітряних Сил України, але в жодному разі не вирішить питання підготовки до контрнаступу та перемоги.

Військовий розкритикував спікерів, які заявили про буцімто отримання Україною 72 літаків даного типу та "комплектацію ними трьох бригад винищувачів" - ця інформація є фейковою.

Також подібну думку про передачу МиГ-29 висловив у своєму Instagram льотчик ПС ЗСУ Вадим Ворошилов з позивним Karaya:

"Вони (МіГ-29 – ZN.UA) допоможуть у виконанні поточних завдань, але не дадуть потенціалу для наступальних дій та завоювання повного володарювання у повітрі", – зазначив льотик.

Постає питання про те, чому Україні постачаються літаки такого типу, якщо їх надання є неефективним та просто "вимиває" кошти, які виділив Євросоюз та США для підтримки ЗСУ? Нещодавно стало відомо, що Словаччина, яка передала України радянські Миг-29, отримає солідну компенсацію від США. Ці кошти, що раніше були закладені у фонд підтримки України, будуть використані з мінімальною користю та не допоможуть Україні в контрнаступі, що можна зрозуміти зі слів вищезгаданих Юрія Ігната й Вадима Ворошилова.

В уряді Словаччини заявили, що Сполучені Штати запропонували Братиславі великий пакет озброєння, більшу частину якого Штати оплатять зі своїх коштів як компенсацію за радянські винищувачі та ЗРК, надані Україні.

Читайте також: Україна втрачає найкращих пілотів поки Захід зволікає з передачею F-16: аси Ворошилов і Логачов в інтерв'ю The Telegraph 

Глава Міноборони країни Ярослав Надь розповів, що Штати пропонують Словаччині 12 нових ударних гелікоптерів Bell AH-1Z Viper з супутнім обладнанням і програмою підготовки пілотів і техніків, а також понад 500 ракет AGM-114 Hellfirе.

Загальна вартість цієї зброї перевищує 1 млрд доларів. Згідно з пропозицією, Словаччина з цієї суми повинна буде виплатити 340 млн доларів протягом 3-4 років, тоді як решту, близько 660 млн доларів, США покриють зі свого оборонного бюджету.

Окрім цього, Словаччина має отримати також близько 200 млн євро компенсації з Європейського фонду миру за МиГи і близько 50 млн євро за ЗРК "Куб". Відтак, сукупно зі 660 млн доларів, які США готові покрити зі свого бюджету, сума компенсації для Словаччини від союзників за цю зброю для України перевищуватиме 900 млн євро.

Читайте також: Очільник Пентагону: Україна згодом отримає західні винищувачі, але зараз не вони – «головна потреба»

За даними з відкритих джерел, ціна нового винищувача F-16 на даний момент складає від 40 до 60 мільйонів доларів, залежно від модифікації. Навіть якщо говорити про найновіші винищувачі, то на суму в 900 мільйонів, які США нададуть Словаччині, можна було би поставити Україні 15 винищувачів F-16.

Враховуючи, що зараз Штати не готові надавати Україні зброю, можна розглянути даний бюджет в іншому полі. Зокрема, на прикладі закупівлі для ЗСУ танків Abrams. Зараз одна бойова машина в найновішій моделі коштує шість мільйонів доларів. Провівши нескладні розрахунки, можна визначити, що гіпотетично на цю суму можна замовити 150 танків. Звісно, в реальності це виглядатиме інакше через витрати на доставку, навчання, запчастини та інше, однак така допомога була б набагато ціннішою для України, ніж 13 радянських винищувачів від Словаччини. До того ж, ці борти не можуть нести сучасне натівське озброєння, тому практично ніяк не відрізняються від наявних в України зараз.

Також можна пригадати інформацію про те, що США передадуть Греції 300 БМП Bradley всього за 300 мільйонів доларів. Про це грецькі ЗМІ повідомляли на початку березня. Чи була б ця техніка кориснішою саме для України і чи логічно було б "обміняти" ці бронемашини на третю частину переданих літаків - питання риторичне.

Читайте також: У Білому домі прокоментували передачу Україні винищувачів МіГ-29 від Польщі

Однак на даний момент Україна є лише отримувачем допомоги, і аж ніяк не може диктувати свої умови щодо переданої техніки. Питання лишається тільки у тому, чи буде достатньо наповнений фонд підтримки України за умов, що для ЗСУ постачатимуть ту техніку, яка іншим країнам банально не потрібна через зношеність та моральну застарілість.