UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС готує проект надання Україні довгострокових зобов'язань у сфері безпеки: Bloomberg дізналося деталі

План, зокрема, включає довгострокову військову підтримку.

В ЄС представили проект надання Україні довгострокових зобов'язань у сфері безпеки, включаючи механізм довгострокової військової підтримки, підготовку української армії та допомогу в розвитку оборонної промисловості.

Проект документа, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, посли країн Союзу обговорюватимуть цього тижня, а лідери ЄС - наступного місяця. Він також буде в основі консультацій із Києвом та G7.

Читайте також: Зеленський заявив, що Італія та Україна домовилися розпочати роботу над двосторонніми гарантіями безпеки

Країни G7 домовилися на саміті НАТО на початку цього року провести переговори з Україною про надання “гарантій безпеки”, спрямованих на стримування майбутньої російської агресії. Зі свого боку, Україна пообіцяла продовжувати низку реформ, у тому числі в правоохоронній, судовій, оборонній сферах та у сфері безпеки. Деякі з ключових союзників Києва планують укласти двосторонні угоди цього року.

Проект ЄС буде спиратися на ці двосторонні домовленості, включаючи такі пропозиції:

Читайте також: Україна розпочала переговори з Німеччиною про гарантії безпеки

Обговорення плану відбувається в той час, коли ЄС не встигає виконати обіцянку надати Україні мільйон артилерійських боєприпасів до березня 2024 року, а також на тлі складних дискусій про довгострокову допомогу.

У документі йдеться про те, що підтримка у постачанні зброї продовжуватиме надаватися через так званий Європейський фонд миру - механізм, який відшкодовує державам ЄС кошти за те, що вони постачають Україні.

Читайте також: Президент Латвії розповів ЄС, де можна взяти боєприпаси для України

Однак початковий план ЄС виділити 20 млрд євро (21,8 млрд доларів) протягом чотирьох років на оплату зброї для постачання Києву ризикує провалитися, оскільки деякі країни Союзу, включаючи Німеччину, не змогли домовитися про умови, за словами одного з дипломатів.

Натомість країни ЄС сподіваються принаймні домовитися про виділення 5 мільярдів євро на наступний рік із зобов'язаннями щодо подальшої підтримки після цього, сказав дипломат, який говорив на умовах анонімності.

Очікується також, що лідери ЄС на саміті в грудні обговорять рекомендацію Єврокомісії офіційно розпочати переговори про вступ з Україною. Окремо Угорщина також блокує різні потоки підтримки Києву, оскільки хоче, щоб ЄС спочатку обговорив загальну стратегію щодо України, сказав інший дипломат.

Читайте також: Україну відвідає делегація ЄС, щоб обговорити пропозиції щодо гарантій безпеки

Багато партнерів України зацікавлені в тому, щоб уже до осені наступного року російсько-українська війна перестала бути "гарячою". Та хоч би чим закінчилася нинішня фаза протистояння, Росія нікуди не зникне й далі загрожуватиме нам. Це змушує Київ квапитися з реалізацією різних сценаріїв гарантування безпеки країни.

Про те, як українська влада бачить подальші відносини України з НАТО, як українці ставляться до комбінованих варіантів членства нашої країни в Альянсі, про що угоди про "гарантії безпеки", — в статті Володимира Кравченка "Україна в НАТО. Коли покличуть і які в нас варіанти".