UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як правильно документувати порушення прав людини та міжнародного права: фахівці створили інструкцію

Це є критично важливими для того, щоб отримана інформація стала доказом у суді, допомогла захистити постраждалих та забезпечити притягнення винних до відповідальності.

Вторгнення Росії в Україну супроводжується численними порушеннями законів та звичаїв війни. Втім, через умови бойових дій правоохоронні органи не завжди мають змогу вчасно зафіксувати інформацію. Як наслідок, виникають ризик втрати цінних доказів, сказано у матеріалі Гюндуза Мамедова та Віталія Хекало для ZN.UA "Міжнародні злочини Росії: що треба знати про роль військовослужбовців у їх документуванні". 

В таких ситуаціях представники ЗСУ, в тому числі й Сил територіальної оборони, мають унікальний доступ до місць події та можуть документувати порушення прав людини і міжнародного гуманітарного права, щоб сприяти забезпеченню правосуддя. 

Для цього робоча група підготувала відповідну інструкцію. Вона створювалася у співпраці командування Сил ТрО разом з організацією Ukrainian Legal Advisory Group та за підтримки адвокатського об’єднання AZONES. У процесі розробки було адаптовано матеріали міжнародної організації WITNESS.

Інструкція містить практичні рекомендації з документування інформації відповідно до міжнародних стандартів. Йдеться про те, як документувати за допомоги відеозйомки, проводити базове опитування та на яку саме інформацію насамперед звертати увагу в окремих сценаріях (на місцях обстрілі, утримання, катувань і т.д.). 

Належна фіксація, збереження та передача інформації є критично важливими для того, щоб вона стала доказом у суді, допомогла захистити постраждалих та забезпечити притягнення винних до відповідальності. Це стосується й дотримання так званого chain of command – ланцюжка передачі даних. Адже важливо розуміти, хто фіксував і в чиїх руках потім опинялися матеріали, щоб у майбутньому їх верифікувати та перевірити на ймовірні спотворення чи видозмінення.

Інструкція підійде не лише представникам Сил ТрО та військовим, але й іншим спеціалістам, що документують воєнні злочини в Україні. Завантажити її можна за посиланням.

Читайте також: Україна має дуже відповідально ставитися до збору доказів воєнних злочинів РФ — Мамедов

Більше матеріалів Гюндуза Мамедова читайте за посиланням.