UA / RU
Підтримати ZN.ua

ISW: Успішна серія українських контрнаступів, а не одна, необхідна, але недостатня, щоб змусити Путіна до переговорів на умовах України

Наразі Путін, схоже, вважає, що може виграти війну, виснаживши Україну та її партнерів.

Війна триватиме до тих пір, поки Путін віритиме, що він може нав’язати свою волю Україні. Тож Україні необхідно провести серію успішних контратак так, щоб російські війська більше не могли вести бої. Це могло б змусити президента РФ до переговорів на умовах України. Про це йдеться у великому аналізі дій та висловлювань президента Росії Владіміра Путіна від американського Інституту вивчення війни (ISW). 

Чого бажає Путін

За їх даними, судячи з риторики самого Путіна, він впевнений, що з часом зможе перемогти. Він і далі залишається зосередженим на досягненні своїх початкових військових цілей: визнання Україною та світом тимчасово та частково захоплених Луганської, Донецької, Херсонської, Запорізької областей; український «нейтралітет»; «демілітаризація» України; «денацифікація» української влади. 

Україна та Захід не повинні розраховувати на те, що воля Путіна буде зламана будь-яким способом, але вони також не повинні відкидати можливість того, що він може в якийсь момент вирішити – витрати та ризики продовження боротьби більше не виправдовуються потенційними здобутками.

Читайте також: Путін стверджує, що Росія і Китай не створюють військовий альянс

Що відбувається у самій Росії

В ISW зазначають, що згідно з історією, війни часто закінчуються саме за столом переговорів, але після того, як одна сторона унеможливлює військові дії іншої. Наразі Путін, не дивлячись на провал зимового наступу та боїв на Донбасі, які, схоже, досягають кульмінації, все ще не вірить у свій програш. Та посилює оборонно-промислову діяльність країни. У своїй риториці він прикрашає стан військової промисловості в країні. Та намагається віднайти баланс між мобілізацією молодих чоловіків на боротьбу та утриманням їх у робочій силі. Повною мірою запустити військову промисловість також не дозволяють санкції. Щодо мобілізації, Путін намагається бути обережним у цьому питанні, аби не спровокувати конфлікт всередині країни.

Ситуація на фронті в Україні та як вона впливає на рішення Путіна

«Російські сили не здобули значної території в Луганській області. Війська Вагнера зайняли частину міста Бахмут і здійснили неповне оточення, яке досі не переконало українських командувачів відійти з Бахмута. Сили так званої «ДНР», наразі посилені звичайними російськими військами, здійснили таке неповне оточення навколо Авдіївки. Наступи проти Вугледара на заході Донецької області фактично не принесли жодних здобутків із приголомшливими витратами живої сили та техніки ЗС РФ», – аналізує ISW.

Атаки навколо Бахмута та Авдіївки, а також вздовж луганської та західної донецької лінії фронту стали не просто безглуздими, а й фактично шкідливими для підготовки Росії до українського контрнаступу. Навіть якщо окупанти виб'ють українські війська з Авдіївки чи Бахмута, вони не отримають значної оперативної переваги і не використають такий прогрес. Схоже, що у росіян мало ймовірності досягти будь-яких тактичних досягнень у західному Донецьку чи на більшій частині лінії Луганщини, але атаки в усіх цих районах тривають.

Можливо, Путін віддає накази про ці атаки, аби захопити повністю тимчасово окуповані частини України. Та в ISW сумніваються, шо Росія через бойові дії змусить Україну та Захід прийняти умови Путіна. 

Читайте також: Ситуацію в Бахмуті вдалося стабілізувати, хоч там досі тривають бої – Череватий

А що там з контрнаступом України

В ISW вважають, що є підстави для успішних контратак з боку України, які можуть змусити Путіна до переговорів на умовах України. Та наразі він не передбачає жодних перемовин за умов, де він не має повного успіху.

«Ймовірно, є лінія, яка не доходить до повного відновлення українського контролю над усією окупованою територією. Та її повернення може стати основою для тривалого припинення бойових дій на прийнятних для України та Заходу умовах. Наразі ця лінія не близька до поточного фронту», – додали в ISW.

В України є вибір розвитку війни

В ISW вважають, що Україна має три сценарії в війні наразі:

Просто нагадаємо, що українські військові закінчили навчання на Challenger 2 у Британії та повертаються до України вже з танками. Також майже завершено набір до «Гвардії наступу». Заявки подали понад 16 тисяч людей.