UA / RU
Підтримати ZN.ua

ГУР та СБУ багато років тісно співпрацюють з розвідкою США, вкладено гроші в низку напрямків – WP

Американська сторона допомогла Україні отримати ті можливості, які використовуються проти Росії.

Під час повномасштабної війни Росії проти України Служба безпеки та Головне управління розвідки Міністерства оборони нашої держави забезпечили проведення низки значних операцій на території РФ і в тимчасово окупованих частинах українських регіонів. Ці заходи вдалося здійснити, зокрема, завдяки можливостям, які було розвинено протягом майже десяти років співпраці з Центральним розвідувальним управлінням Сполучених Штатів Америки, що розпочалася на тлі анексії Криму та окупації Донбасу ворожими військами. 

Про деталі цього партнерства пише The Washington Post у статті, заснованій на розмовах з понад 20 чинними і колишніми українськими та західними співробітниками органів розвідки і безпеки, чиновниками на умовах анонімності.

Джерела розповіли, що в місіях брали участь елітні українські оперативники зі структур, команди яких були сформовані, підготовлені та оснащені в тісному партнерстві з ЦРУ. Американське агентство витратило “десятки мільйонів доларів” з 2015 року, щоб перетворити створені за радянською системою спецслужби України “на потужних союзників проти Росії”. Наразі ЦРУ зберігає “суттєву присутність” у Києві.

Як зазначається, американська розвідка надала нашій країні новітні засоби для спостереження, безпечного зв’язку та перехоплення розмов росіян, навчила новобранців у США та Україні, забезпечила будівництво нових штаб-квартир для відділів і розпочала обмін розвідданими в такому масштабі, який неможливо було уявити до анексії Криму та окупації Донецької та Луганської областей Росією.

Читайте також: Politico: Директор ЦРУ в січні 2022 року розповів Зеленському, як саме Росія збирається захопити Київ

Водночас, неназвані представники розвідки Штатів наголосили, що їхня інституція не залучалася до операцій з цілеспрямованого вбивства росіян та їхніх помічників. Американська сторона зосереджена на зміцненні спроможностей наших служб щодо збору розвідувальної інформації про ворога. Крім того, «будь-які потенційні оперативні занепокоєння були чітко передані українським службам».

Колишній високопоставлений український силовик також підтвердив, що Київ ніколи не залучав міжнародних партнерів до таємних операцій, особливо на контрольованій окупантами території. Служба безпеки та ГУР також утримувалися від використання зброї чи обладнання, яке могли б пов'язати з джерелами в США.

“У нас було багато обмежень щодо оперативної роботи з українцями”, – додав експрацівник американської розвідки. За його словами, у фокусі були захищені комунікації, обмін ресурсами та пошук нових шляхів розвідки всередині Росії, а не ситуації "ось як можна підірвати мера". Співрозмовник додав: “У мене ніколи не було відчуття, що ми були настільки залучені в розробку їхніх операцій”.

Однак, як розповіли джерела, іноді межі співпраці були розмитими. Офіцери ЦРУ в Києві знали про деякі плани України щодо ударів та в певних випадках висловлювали занепокоєння, наприклад, щодо атаки по Кримському мосту. Один з анонімних представників СБУ розповів, що в його структурі було вироблено певні лінії того, які операції обговорюються, а які тримаються в таємниці.

“Глибоке партнерство ЦРУ з Україною, яке зберігалося навіть тоді, коли країну втягнули в скандал навколо імпічменту президента Дональда Трампа, представляє значний поворот для агентств, які провели десятиліття на протилежних сторонах Холодної війни. Частково через цю спадщину, за словами офіційних осіб, лише минулого року ЦРУ виключило Україну зі списку агентств «недружніх» країн, які пов’язують з такими ризиками безпеці, що співробітникам агентства заборонено контактувати з їхніми громадянами без попереднього дозволу”, – йдеться в матеріалі WP.

Читайте також: Настав унікальний момент для вербування росіян — директор ЦРУ

За даними джерел, спочатку ця співпраця була “пробною”, зважаючи на занепокоєння обох сторін щодо проникнення агентів російської Федеральної служби безпеки (ФСБ). Щоб зменшити цей ризик, ЦРУ та СБУ створили абсолютно нове управління «активних заходів» проти держави-агресора, ізольоване від інших відділів Служби безпеки. Підрозділ назвали “п’ятим управлінням”, оскільки вже чотири існували в структурі. Згодом, схоже, з’явилося й “шосте управління” для роботи зі шпигунською службою Великої Британії MI6.

Головними цілями перших місій були вербування інформаторів серед підтримуваних Росією сил і прослуховування. Українські силовики також нарощували диверсійні операції та операції з захоплення лідерів окупантів та колаборантів.

Згодом наші спецслужби перейшли до місій з ліквідації ворога на тлі агресії противника та бажання послабити його. За неназваний трирічний відрізок було знищено щонайменше півдюжини російських оперативників, високопоставлених командирів або колаборантів, заявили українські чиновники. Ці події раніше називалися внутрішнім зведенням рахунків.

Разом зі створенням нового управління в Службі безпеки України, американське Центральне розвідувальне управління розпочало більш амбітну трансформацію ГУР. Тоді останнє мало менше 5000 співробітників і більш вузько спеціалізувалося на шпигунстві та “активних діях” проти РФ. Команда була більш молодою.

«Ми підрахували, що ГУР була меншою та спритнішою організацією, на яку ми могли б сильніше вплинути. ГУР був нашим маленьким малюком. Ми дали їм усім нове обладнання та провели навчання. [Розвідники] були молодими хлопцями, а не генералами КДБ радянських часів. СБУ ж була занадто великою, щоб її реформувати», – розповів колишній розвідник США.

Згідно з матеріалом, за кілька років, починаючи з 2015-го, у межах масштабної трансформації Головного управління розвідки України його було практично “перебудовано з нуля”. У ГУР розпочався набір нових оперативників, згодом вони навчалися в США та Україні різним навичкам. Підготовка була скоріше спрямована на захист у небезпечному середовищі, а не заподіяння шкоди ворожим цілям. Також Вашингтон допоміг українській розвідці з сучасними системами спостереження та прослуховування. Було зведено нові будівлі для розміщення ГУР через побоювання щодо скомпрометованості старих російськими агентами.

Читайте також: ЦРУ проводить секретну програму підготовки українських спецпідрозділів

Колишній високопоставлений чиновник нашої розвідки заявив, що нові можливості давали змогу за один день перехоплювати від 250-300 тисяч окремих розмов. Багато інформації передавали Штатам, дозволяючи їм розширювати власні розвіддані.

Улітку 2023 року повідомлялося, що директор ЦРУ Вільям Бернс таємно відвідав Київ. Українська влада, ймовірно, розкрила йому амбітну стратегію повернення тимчасово окупованих територій і початку переговорів про припинення вогню з Москвою до кінця року.

Час від часу з'являються повідомлення про те, що глава ЦРУ проводить таємні перемовини з представниками військового керівництва Росії. Начальник ГУР Кирило Буданов казав, що Бернс очолює спецслужбу, яка "вирішує складні питання поза офіційним полем".