Під час російсько-української війни FPV-дрони стали одним із основних зразків озброєння, який завдає постійні й досить болючі втрати росіянам. Їх плюси безкомпромісні - низька ціна (в середньому - дві тисячі доларів), малопомітність, неможливість збити за допомогою ППО через вкрай малий розмір, а також відстань польоту до 10 кілометрів та можливість уражати практично будь-які цілі.
Загальні дані та особливості FPV-дронів
Якщо звернутися до офіційної інформації, FPV-дрони – вид безпілотників, керування якими здійснюється за допомогою функції “вигляд від першої особи” (англійською абревіатура FPV означає "First Person View"). Це функція передавання відео в реальному часі з камери, що встановлена в передній частині БПЛА. Оператор керує безпілотником за допомогою пульта і бачить місцевість навколо безпілотника в реальному часі за допомогою спеціальних окулярів, так, ніби він сидить усередині самого безпілотника, подібно до пілота.
Однак під час війни в Україні назва "FPV" змістилася з позначення практично всіх дронів для спостереження до безпосередньо ударних БПЛА, які застосовуються в ролі камікадзе.
Говорячи про FPV, не можна не згадати й про таку характеристику, як швидкість - вона є практично головним чинником, який відрізняє ці БПЛА від інших. Ці дрони проявляють виняткову маневреність і здатні швидко змінювати напрямок руху. Звісно, це потребує й високого рівня майстерності, іноді - довготривалої підготовки. Все через те, що оператору доводиться вручну керувати всіма процесами польоту. Характеристики залежать від конкретної моделі, але FPV-дрони можуть розвивати швидкість понад 100 кілометрів на годину і більше.
ЗСУ активно застосовують FPV-дрони майже з самого початку повномасштабного російського вторгнення. Ними оперують різні підрозділи ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, ГУР та інші підрозділи. Зазвичай військові діють невеликими групами, з операторів і їх помічників. Іноді FPV дрони-камікадзе або зі скидом, діють у парі з розвідувальними коптерами – це забезпечує більшу ефективність застосування та ситуаційну обізнаність для операторів.
Одна з великих переваг FPV-дронів, як вже коротко зазначалося вище, це їхня ціна й майже виняткова точність. Найкращі моделі коштують удвічі дешевше за звичний квадрокоптер Mavic. До прикладу, безпілотник, що коштує до 1000 доларів здатен нести на собі заряд, який у разі успішного влучання може уразити і навіть повністю знищити БМП чи танк противника вартістю кілька мільйонів.
Виробництво
Зараз виробництво FPV поставлено на потік, і йдеться вже про тисячі FPV-дронів на місяць. Виробники наразі працюють над диверсифікацією постачання деталей і налагодження випуску окремих складових вже в Україні, щоб бути менше залежними від зовнішнього ринку.
У липні в Міністерстві оборони України повідомили, що, починаючи з лютого 2022 року, взяли на озброєння чи в експлуатацію 28 моделей безпілотників різних типів від українських виробників.
"Серед них, у тому числі, 9 моделей дронів-камікадзе, серед яких 3 літакового типу, а також 6 моделей FPV-дронів. Загальна кількість поставлених до Збройних сил України БПЛА і дронів в рамках закупівель Міноборони налічує тисячі одиниць», – йшлося в повідомленні.
За твердженням відомства, після спрощення процедури для виробників восени минулого року термін прийняття нової техніки в експлуатацію скоротився з двох років до кількох тижнів.
У серпні 2023 року, радник міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ярослав Олійник на конференції iForum, повідомив, що вже три вітчизняні державні заводи почали виробництво FPV-дронів.
Приклади використання
Ці БПЛА застосовуються для знищення найрізноманітніших сил ворога, починаючи від танків та систем ППО, завершуючи бліндажами та піхотою. До прикладу, ми можемо побачити одне з найсвіжіших уражень за допомогою FPV - знищення російського ЗРК "Тор" десь на півдні.
Як видно з публікації волонтера Сергія Стерненка, для знищення цілі були потрібні одразу кілька БПЛА. Вони уразили баки зенітно-ракетного комплексу, а також радіолокаційну станцію та місце екіпажу. Хоч детонація БК й не спостерігається, можна бути впевненими, що цей "Тор" більше ніколи не створюватиме небезпеку для українських дронів та літаків.
Також FPV-дрони активно застосовуються для знищення танків найновіших модифікацій. На наступному відео ми можемо спостерігати за ураженням кількома БПЛА найновішого російського танка Т-90М прорив. Внаслідок цього він загорівся, що свідчить про знищення.
Звісно, не тільки на Т-90 полюють оператори FPV. На іншому відео ми можемо побачити, як дрон знищує Т-80БВМ, на башті якого була встановлена решітка. Вона призначена саме для протистояння FPV, що дуже символічно.
Для ураження деяких цілей, окрім дронів, потрібен ще й максимально досвідчений пілот, в руках якого FPV працює не гірше снайперської гвинтівки. Яскравий приклад такої майстерності ми можемо побачити на наступному відео, де БПЛА влучає в люс російського самохідного міномета Нона-С, коли той пересувається з досить великою швидкістю.
Звісно, не можна не відзначити знищення одних з найвідоміших російських РСЗВ, важкого вогнемета "Солнцепек". Останнім часом ЗСУ помножили на нуль одразу кілька таких установок, що значно знизило можливості ворога.
Звісно, такі дрони застосовуються і для ураження російської піхоти. Прикладів цього дуже багато, тому відео буде саме для демонстрації, як це відбувається та що залишається від окупантів після атаки.
Висновок
Поява на фронті FPV-безпілотників значно змінила способи та методи ведення війни та певним чином її трансформувала. Це призвело до розвитку всього сегменту безпілотників, які можуть уражати техніку і живу силу. При тому і в якості дронів-камікадзе, і багаторазових БПЛА з механізмом скиду.
Вони становлять велику небезпеку для ворога, що змушує його шукати нові підходи у тактиці застосування підрозділів на полі бою, нові методи захисту військової техніки (решітки, "мангали", додатковий динамічний захист) та інші варіанти протидії.
Таким чином, FPV-дрони стали для ЗСУ тією зброєю, завдяки якій дуже якісно вдається реалізовувати стратегію "дрібних порізів". Вона врешті приводить сили окупантів до виснаження та значно знижує боєготовність ворожих підрозділів.