UA / RU
Підтримати ZN.ua

Forbes: Росія хоче відновити виробництво Т-80 «з нуля», але коли це станеться?

Американський журналіст пояснює, чому він дуже скептично ставиться до здатності Москви знову почати будувати танки «з нуля».

Росія відновить виробництво нових танків Т-80 «з нуля», - заявив генеральний директор «Уралвагонзаводу» Алєксандр Потапов.

«Таке завдання стоїть, або, принаймні, його поставили перед нами військові. І ми зараз активно взаємодіємо, працюємо, вивчаємо ці питання з Міністерством промисловості і торгівлі, тому що це вимагає, відповідно, нових потужностей», - сказав він в інтерв’ю для російського телебачення.

Але до таких перспектив можна ставитися скептично, - пише в статті для Forbes американський військовий журналіст Девід Акс. «Уралвагонзавод» в Омську не випустив жодного корпусу для Т-80 з 1991 року. І хоча на омському заводі, можливо, все ще є обладнання 32-річної давнини, йому бракує постачальників десятків тисяч деталей, необхідних, щоб зібрати новенький Т-80.

Читайте також: Танки Leopard із музею? Forbes розкрив деталі навчань для ЗСУ в Данії

Зрозуміло, чому Кремль нібито наказав «Уралвагонзаводу» відновити виробництво 46-тонного, тримісного Т-80 зі 125-міліметровою гарматою. У своїй 19-місячній війні проти України Росія втратила близько 2 тисяч танків. І це майже половина від того, що у російських військ було на озброєнні на початку 2022 року. І хоч росіяни компенсували значну частину своїх втрат, діставши зі зберігання старі бойові машини включно з ранніми моделями Т-80, запаси танків на складах не безмежні.

Незрозуміло, яку модель Т-80 збирається виробляти «Уралвагонзавод», якби він справді зміг запустити конвеєр. Підприємство випускає «нові» газотурбінні Т-80БВМ, встановлюючи сучасну оптику і систему управління вогнем у старий корпус, виготовлений до 1991 року. Також виготовляються модернізовані Т-80БВ «зразка 2023 року» з менш сучасною оптикою.

«Незважаючи на це, виробництво з нуля Т-80БВМ або Т-80БВ «зразка 2023» буде вимагати від «Уралвагонзаводу» залучення сотень субпідрядників, які вже 30 років не виробляють танкові деталі. Потапов не просто так наголосив на необхідності «нових потужностей». Це важко зробити», - пише Акс.

Він вказує на те, що американський виробник танків General Dynamics Land Systems також будує «нові» М1 Abrams лише на старих корпусах, останній з яких він виготовив у 1996 році.

Читайте також: Затримати танки для України: помічник німецького депутата співпрацював з Росією

«Коли Бюджетне управління Конгресу США вивчало американську танкову промисловість у 1993 році, воно визначило, що перезапуск виробництва з нуля займе 56 місяців і коштуватиме 1,1 мільярда доларів. Російська танкова промисловість - це не американська танкова промисловість, але дослідження Бюджетного управління Конгресу США принаймні підкреслює одну важливу істину, яка має бути застосована до обох галузей. Відновлення виробництва абсолютно нових танків після десятиліть перерви - це дорогий і тривалий процес», - йдеться в статті.

Тому, коли Потапов сказав, що «Уралвагонзавод» відновить виробництво нових Т-80, він майже напевно не мав на увазі, що це станеться найближчим часом.