UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому люди не хочуть мобілізуватися до ЗСУ – соціологічне дослідження

Значна частина українців вважає, що рівень мобілізації недостатній, а трохи менша – що оптимальний 

Переважна більшість опитаних українців вважають, що основними причинами, чому люди не хочуть мобілізуватися до лав ЗСУ є страх смерті, інвалідності, полону, невизначеності. Також більшість опитаних вважають, що підвищити рівень мотивації могло б поліпшення матеріального забезпечення армії (зброя, одяг, продовольство), а також мобілізація всіх соціальних груп незалежно від статусу та доходу. Про це свідчать результати соціологічного дослідження групи «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського  інституту (IRI).  

36% опитаних українців вважають, що нинішній рівень мобілізації до ЗСУ недостатній, 30% – вважають його оптимальним, а 19% – занадто високим. Чим старші люди (60+ років), тим частіше вони вважають мобілізацію недостатньою, а чим молодші – тим частіше вважають її рівень занадто високим (18-29 років).

Читайте також: Я дуже сподіваюся, що на найближчому засіданні Верховної Ради ми винесемо на розгляд законопроєкт про мобілізацію – Стефанчук

ТОП-5 причин, чому люди не хочуть мобілізуватися 

  1. Страх смерті, інвалідності, полону, невизначеності (42%)
  2. Несправедлива мобілізація (22%)
  3. Брак техніки, амуніції та зброї (22%)
  4. Недовіра до влади (18%)
  5. Корупція в уряді чи в армії (17%)

Різниця у відповідях щодо причин небажання мобілізуватися серед тих, хто вважає рівень мобілізації недостатнім й тими, хто вважає його оптимальним. 

Читайте також: Зеленський підписав закони про зниження мобілізаційного віку та електронний кабінет військовозобов'язаного

ТОП-5 кроків влади для підвищенню мотивації вступати до лав ЗСУ

  1. Поліпшення матеріального забезпечення армії (зброя, одяг, продовольство) – 31%
  2. Мобілізація всіх соціальних груп, незалежно від статусу, доходу – 22%
  3. Боротьба з корупцією – 20%
  4. Вищі та стабільні зарплати для військових – 17%
  5. Належне соціальне забезпечення військовослужбовців, їхніх родин – 17%

Різниця у відповідях щодо підвищення мотивації громадян мобілізуватися до лав ЗСУ серед тих, хто вважає рівень мобілізації недостатнім й тими, хто вважає його оптимальним. 

Читайте також: Міноборони та військові спростували інформацію про мобілізацію замовника вбивства Каті Гандзюк

Опитування було проведено Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру  аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту  (IRI) по всій Україні (крім окупованих територій Криму та Донбасу) 17-21 лютого 2024  року. Метод опитування – Computer Assisted Telephone Interviewing (CATI) – телефонні  інтерв'ю з використанням комп'ютера, на основі випадкової вибірки мобільних номерів.  Всього було опитано n=2000 жителів України віком 18 років та старше. Отримані дані  опитування поважено за регіональними (область проживання та тип населеного  пункту) та віковими показниками з використанням даних Державної служби  статистики України станом на 1 січня 2022 року. Ошибка репрезентативності  дослідження з довірчою імовірністю 0,95 не перевищує ±3,5 відсоткових пунктів для  повної вибірки. Коефіцієнт досяжності респондентів – 14%. Опитування було проведено  за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Читайте також: Демобілізація військових: коли її чекати в Україні

Нагадаємо, за даними останнього соцопитування групи «Рейтинг» за понад два роки війни кількість тих українців, хто вірить у перемогу над Росією зменшилася на 9%, а 37% опитаних сподіваються на те, що війна завершиться через 1-2 роки.