UA / RU
Підтримати ZN.ua

Членство в НАТО стане реальним, якщо Україна під час контрнаступу поверне Херсонщину та Запоріжжя — Фукуяма

Професор Стенфорду вважає звільнення регіону реалістичним результатом контрнаступу.

Виступаючи онлайн на Київському безпековому форумі, професор Стенфордського університету Френсіс Фукуяма заявив, що членство України в НАТО стане реальним, якщо Сили оборони під час контрнаступу повернуть окуповані Росією частини Херсонської та Запорізької областей. 

«В очікуванні українського контрнаступу ми маємо думати про те, як може завершитися війна за нинішніх умов. Мирні переговори, тимчасове припинення вогню – було б дуже поганим (сценарієм), адже залишило б Росії контроль над Донбасом. Та є ще більш глибша проблема. Доки Путін при владі – будь-які «мирні угоди» просто дадуть Росії можливість перегрупуватися, відпочити й поновити війну», – заявив Фукуяма. 

Професор зазначив, що будь-які можливі домовленості між Росією та Україною мають містити набагато сильніші безпекові гарантії для України, ніж просто вербальні обіцянки на кшталт Будапештського меморандуму 1994-го року. Фукуяма вважає, що стримати відновлення війни Росії проти України в майбутньому може лише членство України в НАТО та «гарантії, передбачені статтею 5». 

Читайте також: Перегріта тема контрнаступу шкодить ЗСУ, проте лякає ворогів – Ганна Маляр

«Членство в НАТО стане реальним, якщо завдяки контрнаступу Україна поверне Херсонську та Запорізьку області на морському узбережжі», – заявив професор Фукуяма.

На його думку, повернення цього регіону є критично важливим для переговорних позицій України з трьох причин:

«Можливо, український контрнаступ матиме неймовірний успіх і російські сили проваляться по всьому фронту, але більш скромний і, ймовірно, більш реалістичний сценарій – це повернення Україною Херсонщини та Запоріжжя до кінця літа», – спрогнозував Фукуяма. 

Читайте також: Українців знову закликають не обговорювати контрнаступ: "А для чого?"

На його думку, повернення цього приморського регіону дасть змогу «отримати не формальну мирну угоду, а ґрунтовне перемир’я». Професор Стенфорду вважає, що запорукою цьому буде страх президента Росії Владіміра Путіна щодо повільного блокування Криму. 

«Це може спонукати Путіна припинити атаки на Україну, розблокувати українські порти на тривалій основі й припинити терористичні ракетні атаки на українські міста», – припустив експерт. 

Як приклад, він наводить домовленості між Південною та Північною Кореями, які не підписували мирної угоди в 1954 році й досі формально перебувають у стані війни, але «ситуація на Корейському півострові з того часу стабільна». 

Професор Фукуяма наголошує, що ефективність будь-яких домовленостей із Росією у своїй основі залежить від членства України в НАТО: «Очевидно, що досягти перемир'я і стабільності між Україною та Росією без членства України в НАТО буде неможливо».

Читайте також: Нейтралітет Грузії щодо війни в Україні грає на руку Росії – Фукуяма

Раніше професор Фукуяма заявляв, що відвойовувати Крим через вузькі перешийки ЗСУ буде невигідно й повертати його треба застосовуючи інакшу тактику: «ЗСУ зможуть бомбити місцеві військові бази, знищити Керченський міст і перекрити водопостачання через Північнокримський канал. Тримати Крим у заручниках може бути значно ефективніше для України, ніж звільняти його».

Професор Фукуяма впевнений, що Путіну буде важко пережити втрату Криму: «Я думаю, вони опиняться у дуже складній ситуації». 

Американський професор ще з літа минулого року висуває тезу про необхідність звільнення українського причорномор’я від російських окупантів та нагадує Україні про необхідність зробити це до того, як до президентської влади у США може повернутися Дональд Трамп.